Հասարակություն 16:47 15/07/2016 Հայաստան
Վստահ ենք՝ ՌԴ իշխանություններին փաստերն ամբողջությամբ ներկայացնելու դեպքում կձեռնարկեն համապատասխան գործողություններ
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր  ասուլիսի ժամանակ անդրադառնալով  վրաց-ռուսական  սահմանին՝ Վերին Լարսում, ՀՀ տնտեսվարողների նկատմամբ անօրինական գործողություններին, ըստ որի՝ ռուսական կողմը  գումարներ է պահանջում նրանցից,  նշեց, որ իրենք նույնպես անօրինական գործողությունների վերաբերյալ ահազանգեր ստացել են:
Սակայն նախարարը չի կարծում, որ այդ ամենը կատարվում է ռուսական պաշտոնական կողմի գիտությամբ:
Արծվիկ Միանսյանի խոսքերով՝  քանի դեռ նման ահազանգերը կան, մտադիր են առաջիկայում  դրանք հավաքագրել և ներկայացնել ռուս գործընկերներին, քանի որ տարբեր հատվածներում խոչընդոտվում է ՀՀ քաղաքացիների նորմալ տեղաշարժը:
«Մենք վստահ ենք, որ ռուսական իշխանություններին  փաստերն ամբողջությամբ ներկայացնելու դեպքում, մեր գործընկերները կձեռնարկեն համապատասխան գործողություններ»,- ասաց նա:
Ըստ նախարարի՝  սրանք գործողություններ են, որոնք կարող են պատահել ցանկացած երկրում, բայց շատ կարևոր է, որպեսզի համապատասխան իրավասու մարմիններն իմանալով այդ մասին արագ արձագանքեն:
«Ակնկալում ենք, որ ռուս գործընկերներին այս հարցերը ներկայացնելուց հետո համատեղ կմշակենք մի այնպիսի համակարգ, որը թույլ կտա բացառելու նման անօրինական միջամտությունը մեր քաղաքացիների և տնտեվարող սուբյեկտների օրինական գործողություններին, մասնավորապես ԵԱՏՄ տարածք մուտք գործելուն»,- ասաց էկոնոմիկայի նախարարը:
Արծվիկ Մինասյանը նշեց նաև, որ որևէ մեկը ռուսական կողմին  չի ներկայացրել կամ չի ներկայացնելու մեղադրանք կոռուպցիայի մասով:
«Մենք ընդամենը ասում ենք, որ այն հնարավորությունը, առավելությունը, որ պետք է ունենայինք  ԵԱՏՄ-ում ՝ քաղաքացիների և ապրանքների ազատ տեղաշարժի ապահովման համար, ապա պետք է համատեղ ձեռնարկենք այդ իրավունքների իրացման լիարժեք մեխանիզմներ:»,- ընդգծեց նախարարը:
Մինչ այս Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին հաստատել էր, որ տարանցիկ ճանապարհի հարցը Ռուսաստանի հետ քննարկելու համար եղել է Հայաստանի միջնորդությունը, «սակայն Ռուսաստանը բեռնափոխադրումների հարցը կապել է քաղաքական պահանջների հետ, առաջարկելով դրա փոխարեն ճանաչել Հարավային Օսեթիայի Հանրապետությունը, այդ պատճառով էլ գործընթացը սառեցվել է»:

Экономика 17:49 15/07/2016 Армения
Глава Минэкономики Армении: Вряд ли поборы с армянских бизнесменов на КПП Верхний Ларс осуществляются с ведома властей России
Министр экономики Армении Арцвик Минасян не считает, что незаконные действия в отношении армянских хозяйствующих субъектов на КПП «Верхний Ларс» на российско-грузинской границе совершались с ведома официальных властей России.
Глава Минэкономики сегодня на пресс-конференции сообщил, что они тоже получали сообщения о незаконных действиях, в частности о том, что с российской стороны с армянских хозяйствующих субъектов взимаются деньги.
По словам Арцвика Минасяна, они намерены представить эти сообщения российским коллегам, так как на определенных участках оказывается препятствие нормальному передвижению граждан РА.
«Мы уверены, что при полноценном представлении фактов российским властям наши коллеги из РФ предпримут соответствующие действия», – сказал он.
По словам министра, подобные явления возможны в любой стране, но очень важно, чтобы компетентные органы после оповещения об этом оперативно среагировали.
«Рассчитывает, что после представления этих вопросов российским коллегам мы совместно разработаем систему, которая позволит исключить незаконное вмешательство в действия наших граждан и хозяйствующих субъектов, в частности – их передвижению на пространстве ЕАЭС», – сказал министр экономики.
Отметим, через КПП Верхний Ларс на российско-грузинской границе пролегает единственная сухопутная дорога, связывающая Армению с Россией.