Իրավունք 14:41 23/07/2016
Երևանի Խորենացի փողոցում ծավալված դեպքերի ժամանակ, երբ մարդկանց համատարած բերման են ենթարկել ոստիկանության բաժանմունքներ, փաստաբանները խոչընդոտների են հանդիպել: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեցին Փաստաբանների պալատի փաստաբաններ Արսեն Մկրտչյանն ու Լիանա Բալյանը:
«Խոչընդոտը նաև դրսևորվել է ոստիկանության կողմից բերման ենթարկված անձի վերաբերյալ տեղեկատվություն չտրամադրելու միջոցով, որ փաստաբաններին տեղեկություն չեն տրամադրում, և նրանք էլ չեն կարողանում իրականացնել իրենց պաշտպանյալների իրավունքների պաշտպանությունը», -նշեց Բալյանը:
Փաստաբանները ընդգծեցին, որ քրեական դատավարության նորմեր են խախտվել. մարդկանց ոստիկանական բաժանմունքներում պահել են պահանջված 3 ժամից ավելի, իսկ բերման ենթարկելիս էլ օրինական հիմքեր չեն ներկայացրել:
Արսեն Մկրտչյանը ներկայացրեց իր պաշտպանյալի դեպքը, երբ Խորենացի փողոցում, ոստիկանության և հավաքի մասնակիցների միջև բախումից հետո «ուղղակի քարին նստած է եղել և տարել են բաժին»:
«Տիգրան Մայիլյանը անզգուշություն էր ունեցել հայտնվել իրադարձությունների կիզակետում, ընդամենը կքանստած վիճակում ներկա է գտնվել այդ դեպքերին և ոչ մի կապ չի ունեցել դեպքերին», -ներկայացրեց Մկրտչյանը՝ նշելով, որ Քննչական կոմիտեում մասսայական անկարգությունների դեպքի առիթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իր պաշտպանյալը համարվում է կասկածյալ:
Նա տեղեկացրեց, որ Փաստաբանների պալատի Փաստաբանների իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովը, որի անդամ է նաև ինքը՝ Բալյանը, պատրաստվում են քննչական մարմնին հարցում անել՝ հասկանալու այս օրերի ընթացքում որքան քաղաքացի է բերման ենթարկվել, որքան քաղաքացի է ունեցել փաստաբան և երբ են ազատ արձակվել:
«Այս տվյալները մեզ անհրաժեշտ են: Փաստաբանների պարտականությունն է օրենսդրորեն, պատշաճ կերպով պաշտպանել քաղաքացիների իրավունքները՝ ընդհուպ մինչև Եվրոպական դատարան», -հավելեց Բալյանը:

Law 15:36 23/07/2016 Armenia
Lawyers encountered some obstacles during the ongoing events at Khorenatsi Str., when people were subjected to mass detention by the police, lawyers of the Chamber of Advocates of Armenia, Arsen Mkrtchyan and Liana Balyan told reporters during a press conference.
“The police also hindered the lawyers to defend their clients by not providing them information about the detained persons,” Balyan noted.
The lawyers pointed out that the norms of criminal procedure have also been violated when people were kept in police departments for more than 3 hours without any legal bases.
Arsen Mkrtchyan presented the case of his client, who was detained for just “sitting on the ground” after the clashes between the police and demonstrators.
“Tigran Mayilyan appeared in the centre of the events by indiscretion, yet he wasn’t even involved in them,” Mkrtchyan said noting that his client is considered a suspect within the framework of a criminal case by the Investigative Committee on mass disorders.
Liana Balyan, as a member of the Advocates Rights Protection Commission, is going to find out how many persons were detained, how many of them had lawyers and when were they released. “We need this data. It’s the lawyers’ duty to legally and properly protect people’s rights, including [filing an appeal] to the ECHR”.