Իրավունք 19:03 23/07/2016 Հայաստան
Հարուցվել է քրեական գործ՝ ոստիկանների կողմից գործադրված բռնությունների և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման փաստերով. ՀՔԾ
Մի խումբ քաղաքացիների հաղորդումների, ինչպես նաև զանգվածային լրատվության միջոցներում հրապարակված տեղեկությունների հիման վրա տվյալներ են ձեռք բերվել ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից առերևույթ  պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության լրատվական ծառայությունից:
Մասնավորապես՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ձեռք են բերվել տեղեկություններ այն մասին, որ 2016 թվականի հուլիսի 17-ին մի խումբ զինված անձանց կողմից Երևանի Մ. Խորենացի փողոցում գտնվող՝ ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ ոստիկանության գունդը զավթելուց հետո՝ տարբեր օրերի, ՀՀ ոստիկանության ծառայողները իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով կամ դիտավորությամբ այնպիսի գործողություններ կատարելով, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իրենց լիազորությունների շրջանակից, Երևան քաղաքի տարբեր վայրերից ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքում գտնվող ստորաբաժանումներ են տարել անձանց, նրանց նկատմամբ բռնություն են գործադրել, պատճառել մարմնական վնասվածքներ, ինչպես նաև օրենքով նախատեսվածից ավելի ժամանակով ապօրինի պահել են այնտեղ՝ անձանց իրավունքներին և օրինական շահերին, հասարակության և պետության օրինական շահերին պատճառելով էական վնաս:
Բացի այդ, նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ ոստիկանության ծառայողները, իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, խոչընդոտել են լրագրողների մասնագիտական օրինական գործունեությանը և բերվածներին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով ներկայացած փաստաբանների լիազորությունների իրականացմանը:
ՀՀ ոստիկանության ստորաբաժանումների ծառայողների կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, բռնության գործադրմամբ զուգորդված պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելու և փաստաբանի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը)1-ին մասով, 309-րդ հոդվածի (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) 2-րդ մասով, 164-րդ հոդվածի ( Լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը) 2-րդ մասով, 332.3-րդ (Փաստաբանի կամ նոտարի լիազորությունների իրականացմանը խոչընդոտելը կամ, կապված նրա լիազորությունների իրականացման հետ, սպառնալը)հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ:

Право 19:28 23/07/2016 Армения
Возбуждено уголовное дело против полицейских, превысивших полномочия в период после захвата полка ППС в Ереване
Специальная следственная служба Армении заявляет, что на основании сообщений ряда граждан, а также опубликованных в СМИ сведений добыты данные относительно явных злоупотреблений сотрудниками различных подразделений Полиции РА своими должностными полномочиями, применения ими насилия с превышением полномочий, воспрепятствования ими законной профессиональной журналистов и адвокатов.
Как передает пресс-служба ведомства, данные действия сотрудниками правоохранительных органов были совершены в период после захвата 17 июля вооруженной группой полка Патрульно-постовой службы Полиции РА в Ереване. Отмечаются также нарушения, превышения полицейскими должностных полномочий при задержаниях граждан, применение в их отношении насилия.
Согласно заявлению, тем самым правам и законным интересам граждан, общества и государства был причинен значительный вред.
В связи с этим возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.308 (Использование должностным лицом своего должностного положения вопреки интересам службы либо неисполнение служебных обязанностей исходя из корыстной, иной личной заинтересованности или групповых интересов, причинившие существенный вред правам и законным интересам лиц, организаций, законным интересам общества или государства),  ч.2 ст.309 (Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств), ч.2 ст.164 (Воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналиста, совершенное должностным лицом с использованием своего должностного положения), ч.1 ст.332.3 (Воспрепятствование осуществлению правосудия и следствию, осуществлению адвокатом или нотариусом своих полномочий) Уголовного кодекса Армении.