Քաղաքական 14:14 26/07/2016 Տարածաշրջան
Հայաստան առաքվող գազի ծավալը 3 անգամ կավելանա,-իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեն:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Իրանի նավթի նախարարն այսօր ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանի հետ ունեցած հանդիպումից հետո լրագրողներին տեղեկացրել է, որ 2018թ. վերջին ներկայում Հայաստան առաքվող գազի ծավալները երեք անգամ կավելանան, օրական 1 մլն. խմ. հասնելով 3 միլիոնի:
Ըստ «ԻՍՆԱ»-ի՝ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարը լրագրողներին ասել է, որ Թեհրանում ունեցած հանդիպման կարևորագույն թեմաներից մեկը եղել է իրանական գազը Հայաստանի տարածքով առաքելու հարցը:
Իրանի նավթի նախարարն էլ, անդրադառնալով Հայաստանի տարածքով իրանական գազի տարանցման հարցին, մասնավորապես նշել է. «Իրանը վրացական մի գնորդ կազմակերպության հետ փորձնական պայմանագիր է ստորագրել, համաձայն որի՝ ակնկալվում է, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանի տարածքով փոքր քանակությամբ իրանական գազ կարտահանվի Վրաստան»:

Economy 16:39 26/07/2016 Region
The volume of gas exported to Armenia will increase three times, Minister of Petroleum of Iran, Bijan Namdar Zangeneh said, IRNA news agency reports.
According to the source, after the meeting with Minister of Energy and Natural Resources of Armenia, Levon Yolyan, Bijan Namdar Zangeneh told reporters that volumes of gas exported to Armenia will reach 3 million cubic meters per day by the end of 2018.
As the Iranian news agency reports, Minister of Energy and Natural Resources of Armenia told reporters that the most important topic for discussion during the meeting was that of exporting gas to Georgia via Armenia.
In his turn, Minister of Petroleum of Iran noted that they have signed a trial agreement with a Georgian buyer company, which anticipates export of small amount of Iranian gas to Georgia via Armenia.