Իրավունք 17:12 26/07/2016 Հայաստան
«ՀՀ ոստիկանության պարեկապահակային գնդի տարածքը զավթած զինված խմբի անդամները, ի հեճուկս նոր հանցանքներ չկատարելու բազմաթիվ հորդորների, շարունակում են իրավապահ մարմինների ծառայողների կյանքի և առողջության դեմ ուղղված ոտնձգությունները, ինչպես նաև գուքի ոչնչացումը: Հուլիսի 26-ի գիշերը այդպիսի գործողությունների շղթան հանգեցրել է փոխհրաձգության, որի արդյունքում եղել են տուժողներ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտարարում է, որ զինված խմբի անդամների՝ հետզհետե ավելի վտանգավոր դարձող հանցավոր վարքագիծն անցնում է բոլոր սահմանները, որոնցում հնարավոր է դրսևորել ողջամիտ զսպվածություն: Ուստի, նոր հանցանքների կատարումը կանխելու և խափանելու նպատակով Ազգային անվտանգության ծառայությունն  այսուհետ ստիպված է լինելու ձեռնարկել կոնկրետ իրադրությամբ թելադրված ավելի կոշտ միջոցներ:
Լավատեղյակ լինելով հանցավոր խմբի անդամների մտադրություններին և նախապատրաստած հանցավոր արարքներին, զգուշացնում ենք, որ մարդկանց կյանքին և առողջությանը սպառնացող բոլոր վտանգներն անհապաղ չեզոքացվելու են պատասխան իրավաչափ գործողություններով:
Զինված խմբի անդամների գործողությունների նախահարձակ և սադրիչ բնույթը հիմնավորվում է  նաև օրենքով սահմանված կարգով ստացված հետևյալ ձայնագրությամբ (ձայնագրություն)»:

Law 18:25 26/07/2016 Armenia
“Despite the numerous calls to avoid committing new crimes, members of the armed group, who seized the Police HQ, continue harassment endangering the lives and health of law enforcement officers, as well as destruction of property. The chain of such actions on the night of July 26 led to a firefight, during which people have suffered.
The NSS states that the criminal behavior of the gunmen, which gradually becomes more and more dangerous, goes beyond all limits making it impossible to display reasonable restraint. Therefore, to prevent and thwart new crimes, from now on the NSS is forced to resort to tougher measures as dictated by specific situation.
Well aware of the intentions and planned criminal actions of the gunmen, we warn that all threats to the lives and health of people will be immediately neutralized by legitimate counteractions.
The aggressive and provocative nature of the actions of members of the armed group is evidenced by the following legally acquired recording ”.