Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին հնարավոր է փոխարինի Էբրահիմ Ռայիսին
Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիին հնարավոր է փոխարինի Էբրահիմ Ռայիսին,-նշված է «BBC» լրատվական գործակալության իրանական ծառայության կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակ Մորթազա Քազեմիանը, ուսումնասիրելով Իրանի Փորձագետների խորհրդի նախագահության անդամ Էբրահիմ Ռայիսիի վերջին շրջանում արված հայտարարությունները, նկատում է, որ 53-ամյա Ռայիսին բարձրաստիճան զինվորականների և անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումներում այնպիսի հայտարարություններ է արել, որոնք վեր են նրա ունեցած քաղաքական կշռից:
Հավելենք, որ ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին ունի առողջական խնդիրներ: 77-ամյա Խամենեին 2014թ. սեպտեմբերի ենթարկվել է շագանակագեղձի վիրահատության: Այդ առումով ինչպես արևմտյան, այնպես էլ իրանական մամուլում ժամանակ առ ժամանակ քննարկվում հոգևոր առաջնորդի հավանական թեկնածուների հարցը:
ԻԻՀ փորձագիտական շրջանակների կողմից որպես հոգևոր առաջնորդի հավանական թեկնածուներ են դիտվում նաև Հաշեմի Շահռուդին, Սադեղ Արդեշիր Լարիջանին, Ղոլամ Հոսեյն Էժեին և ԻԻՀ գործող նախագահ Հասան Ռոհանին:

Политика 20:50 28/07/2016 Регион
Верховного лидера Ирана Али Хаменеи может сменить член президиума Совета экспертов ИРИ Эбрагим Раиси
Верховного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи, возможно, сменит член президиума Совета экспертов ИРИ Эбрагим Раиси. Об этом говорится в опубликованной на сайте иранской службы BBC статье.
Автор материала Мортаза Каземиа, изучив недавние речи члена президиума Совета экспертов Ирана, отмечает, что «53-летний Эбрагим Раиси во время встреч с высокопоставленными военнослужащими и представителями Сил безопасности Исламской Республики выступал с такими заявлениями, которые выше его политического веса».
Отметим, что Верховный лидер Исламской Республики Иран аятолла Али Хаменеи имеет определенные проблемы со здоровьем. В сентябре 2014г. 77-летнему Али Хаменеи была проведена операция на предстательную железу. В связи с этим как в западной, так и иранской прессе время от времени обсуждается вопрос возможных кандидатов на пост Верховного лидера Ирана.