ՀԿ-ներ. Ազատ արձակել Լևոն Բարսեղյանին, դադարեցնել բռնությունները
Հայաստանյան մի քանի ՀԿ-ներ տարածել են հայտարարություն, որով իրավապահ մարմիններից պահանջում են իրավապահ մարմիններից՝ անհապաղ կարճել հարուցված քրեական գործը և ազատ արձակել Լևոն Բարսեղյանին:
«Հուլիսի 27-ին ժամը 03:30-ի սահմաններում, Երևանի Խորենացի փողոցում կայացած բազմամարդ հանրահավաքից հետո ոստիկանության Շենգավիթի բաժին է բերման ենթարկվել այդ հավաքի ակտիվ մասնակիցներից մեկը՝ Գյումրու լրագրողների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը։ Ավելի ուշ հարուցվել է քրեական գործ՝ սառը զենք կրելու կասկածանքով, և նա ձերբակալվել է։ Բարսեղյանը ենթարկվել է դատաբժշկական փորձաքննության։
Լևոն Բարսեղյանի գտնվելու վայրը գործընկերների և հարազատների համար երկար ժամանակ անհայտ է եղել։ Թեև ոստիկանությունը տեղեկացրել էր, որ նա ազատ է արձակվել առավոտյան 06:30-ին, իրականում դա ապատեղեկատվություն էր. Բարսեղյանը գտնվել է ոստիկանության հսկողության ներքո, տարվել է Գյումրու Կումայրի բաժին և կրկին բերվել Շենգավիթի քննչական բաժին: Իրավապաշտպան գործընկերների համառ գործողությունների շնորհիվ միայն օրվա երկրորդ կեսին ճշտվել է նրա որտեղ լինելը։
Բարսեղյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու հիմք է հանդիսացել նրա անձնական խուզարկությամբ՝ տաբատի գրպանից հայտնաբերված ծալովի դանակը: Նրա փաստաբանի հաղորդմամբ՝ այդ դանակն առաջին անգամ չէ, որ հայտնաբերվում է Լևոն Բարսեղյանի մոտ նմանատիպ իրավիճակներում, երբ ոստիկանությունը նրան բերման էր ենթարկում բողոքի ակցիաներից։ Սակայն ամեն անգամ այդ դանակի առկայությունն արձանագրվել է և անտեսվել, քանի որ չի համապատասխանել սառը զենքի չափանիշներին։
Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, համոզված ենք, որ մեր գործընկերոջ նկատմամբ հարուցված քրեական գործը շինծու է, իսկ իբրև սառը զենք որակված
դանակի առկայության փաստը՝ ընդամենը նրա ակտիվ հասարակական գործունեության, ինչպես նաև Խորենացի փողոցում տեղի ունեցող հանրահավաքներին մասնակցելու, իսկ վերջին օրը նաև այն վարելու համար Լևոն Բարսեղյանին «պատժելու» պատրվակ է։ Փաստորեն, մեր գործընկերը իրավապահ մարմինների կամայական գործողությունների թիրախավորված զոհ է դարձել քաղաքացիական դիրքորոշման համար։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը՝ պահանջում ենք.
- իրավապահ մարմիններից՝ անհապաղ կարճել հարուցված քրեական գործը և ազատ արձակել Լևոն Բարսեղյանին,
- իշխող քաղաքական վերնախավից՝ դադարեցնել բռնությունները ցուցարարների ու ակտիվ քաղաքացիների նկատմամբ, և իրավապահների գործողությունները վերադարձնել օրինական դաշտ»:

Общество 19:18 28/07/2016 Армения
Общественные организации Армении требуют немедленного освобождения председателя Клуба журналистов «Аспарез» Левона Барсегяна
Свыше 10 общественных организаций Армении выступили с открытым письмом к правоохранительным органам республики, в котором содержится требование немедленно прекратить уголовное дело, возбужденное против председателя Клуба журналистов Гюмри «Аспарез» Левона Барсегяна, и освободить его.
В заявлении отмечается, что Л. Барсегян был подвергнут приводу 27 июля, около 03:30 по местному времени, после митинга на улице Хоренаци в Ереване, где находится захваченный 17 июля вооруженной группой «Сасна црер» полк Патрульно-постовой службы Полиции РА. Подчеркивается, что он был одним из самых активных участников акции протеста.
Согласно заявлению, местонахождение Л. Барсегяна долгое время не было известно его коллегам и семье, а найденный при нем в ходе обыска складной нож не соответствует квалификации «холодное оружие» и не может служить основанием для возбуждения уголовного дела. Более того, этот нож находили при нем и ранее в ходе задержаний, однако этот факт в расчет не принимался.
«Мы, нижеподписавшиеся, убеждены в том, что возбужденное против нашего коллеги дело сфабриковано», – говорится в заявлении и подчеркивается, что это все лишь «повод для наказания» Л. Барсегяна за активную общественную деятельность и участие в акциях на ул. Хоренаци.
Авторы заявления требуют от властей также «прекратить насилие против митингующих и активных граждан, а действия правоохранителей – вернуть в законную плоскость».
Под данным заявлением подписались такие общественные организации, как Комитет по защите свободы слова, Ереванский пресс клуб, «Центр медиа инициатив» (бывший «Интерньюс»), «Институт многосторонней информации – Армения», Общественный клуб журналистики, «Журналисты во имя будущего», «Журналисты за права человека», Горисский пресс-клуб, Фонды «Открытое Общество – Армения»,  Хельсинкский комитет Армении, Ванадзорский офис Хельсинкской Гражданской Ассамблеи, «Общественная повестка» и «Партнерство во имя открытого общества».
Ранее в Следственном комитете Армении сообщили, что председатель Клуба журналистов Гюмри «Аспарез» Левон Барсегян был подвернут приводу по подозрению в незаконном хранении оружия и боеприпасов. При обыске у него был найден нож, и полиция отправила подготовленные материалы в следственный отдел Шенгавита. По данному факту возбуждено уголовное дело по ч.4 ст. 235 Уголовного кодекса РА («Незаконное ношение газового, холодного или метательного оружия»). Представители омбудсмена Армении 27 июля посетили отделение полиции в административном районе Еревана Шенгавит, где навестили Левона Барсегяна, побеседовали с ним наедине, оказали содействие в организации его встречи с адвокатом. Кроме того, омбудсмен принял решение по личной инициативе начать процедуру рассмотрения вопроса и уже в письменной форме потребовал у органа уголовного преследования необходимые разъяснения в соответствии с требованиями закона.