Մշակույթ 15:44 29/07/2016 Աշխարհում
Մոսկվայի Տրետյակովյան պետական պատկերասրահում բացվել է հայտնի նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 200-ամյակին նվիրված ցուցահանդես: Ռիա նովոստին գրում է, որ թեև նկարչի 200-ամյակը լրանում է 2017-ին, բայց Տրետյակովյան պատկերասրահը բացում է իր ցուցահանդեսը ծննդյան  200-ամյակից ուղղակի մեկ տարի առաջ՝ այսօր:   Ոչ միայն մասնագետները, այլ նաև մեծանուն ծովանկարչի արվեստի երկրպագուները շտապում են պատկերասրահ. միայն առ-ցանց արդեն վաճառվել է  20 հազար տոմս:
Լրատվամիջոցը հինգ պատճառ է նշել, թե ինչու պետք է այցելել Այվազովսկու ցուցահանդեսը.
1. «9-րդ ալիք». Այվազովսկին իր ստեղծագործության գործունեության ընթացքում 6000 կտավ է ստեղծել, բայց հենց սա է դարձել իր այցեքարտը: Իր մեծ չափսերի պատճառով՝ 2,21-ը 3,31-ի մետրի, շատ հազվադեպ է լքում Սանկ Պետերբուրգի Ռուսական թանգարանը, այնպես որ՝ այս ցուցահանդեսը լավ հնարավորություն է տեսնելու մոնումենտալ այդ կտավը:
2. Նրա աշխատաքներն ընդունված է քննադատել մակերեսայնության և փոքրի ինչ ճչացող դրամատիզմի համար, սակայն հազվագյուտ հոռետեսն անմասն կմնա վիթխարի «Ալիք»-ը տեսնելիս, որում, թվում է հավաքված է ամենալավը, որ կա ռոմանտիկ կերպարվեստում՝ թափը, խորությունը, բնության մեծությունը և սեփական ոչնչության զգացողությունը դրա ֆոնին:
3. Ցուցահանդեսը հետաքրքիր կլինի ոչ միայն արվեստագետի երկրպագուների համար, այլ նաև ճակատամարտի տեսարաններով արվեստի գործեր սիրողների համար. Այվազովսկին  ստեղծել է ռուսական նավատորմի պայքարի  նկարների շարք, որոնք կարելի է դիտարկել որպես պատմական փաստաթղթեր:
4. Տրետյակովյան պատկերասրահը ներկայացրել է նկարչին նաև որպես տաղանդավոր դիմանկարիչ:  Համադրողները հատուկ ուշադրություն է դարձրել կրոնական թեմաներով աշխատանքներին: Ծագելով հայկական ընտանիքից՝ Այվազովսկին ոչ միայն աստվածաշնյան թեմաներով նկարներ է նվիրել հարազատ Թեոդոսիայի եկեղեցուն, նաև արել է որմնանկարներ հայոց միջնադարյան Սուրբ Սարգիս եկեղեցում, որտեղ էլ թաղված է նկարիչը:
5. Այվազովսկուն նվիրված ցուցահանդեսը հնարավորություն է տեսնել ոչ միայն 19-րդ դարի Ռուսաստանը: Նկարչը շրջել է ամբողջ Եվրոպայով, հայտնի է եղել նաև հայրենիքի սահմաններից շատ հեռու: Կարելի է միայն հիշատակել, որ եղել է Ամստերդամի, Հռոմի, Ֆլորենցիայի, Փարիզի նկարիչների միությունների պատվավոր անդամ: Հատուկ տեղ է հատկացված  Կոստանդնուպոլիս կատարած այցի շրջանակում արված նկարներին:
ՏԱՍՍ-ն էլ  գրում է, որ Այվազովսկու անունը տալուց առաջինը մարդու մտքին գալիս է ծովը:
Այնուհետև հավելում է, որ նկարչի ստեղծագործական գործունեությունը դուրս է կոնկրետ մեկ ժանրից: Ռուսական լրատվամիջոցը նաև թեստ է կազմել՝ թե  ինչ գիտեք նկարչի մասին:
Նշվում է, որ համաշխարհայի ճանաչում ունեցող նկարիչը հայկական արմատներ ունի Հովհաննես Այվազյան: Փոխել է ազգանունը 1841 թվականին:
Այվազովսկին ջութակ է նվագել: Երգահան Գլինկան նույնիսկ իր «Ռուսլան և Լյուդմիլա» օպերայում ներառել է փոքիկ հատված՝ Այվազովսկու կատարմամբ:
Նա հետաքրքրվել է հնագիտությամբ, զբաղվել է Ղրիմի հուշարձանների պահպանության հարցերով, ղեկավարել է ավելի քան 90 շրջանում պեղումները:
Հռոմի Գրիգորի 16-րդ պապը գնել է Այվազովսկու «Քաոս. Աշխարհի արարում» կտավը: Այվազովսկին Հռոմի պապից մեդալ է ստացել:
Առաջին անգամ նկարիչն ամուսնացել է 1848 թվականին աղախին Յուլյա Գրեյսի հետ, ունեցել են 4 դուստր: 1882 թվականին 65-ամյա Այվազովսկին ամուսնացել է երկրորդ անգամ՝ 25-ամյա Աննա Բուռնազյանի հետ:
Նա տիրապետել է հայերեն, ռուսերեն, թուրքերն լեզուներին: Նկարիչը համարել է Ստամբուլն աշխարհի ամենագեղեցիկ քաղաքը և թուրք սուլթանի պատվերով ստեղծել է կտավներ:
Այվազովսկու ամենաթանկ վաճառված կտավն է «Կոստանդնուպոլսի և Բոսֆորի տեսարանը»: Աշխատանքը գնել են 2012 թվականին բրիտանական Sotheby's աճուրդում 3,23 միլիոն ֆունտ ստերլինգով:

В Третьяковской галерее открывается выставка «Айвазовский. К 200-летию со дня рождения»: почему это надо видеть...
В Третьяковской галерее на Крымском валу открывается выставка «Иван Айвазовский. К 200-летию со дня рождения». Как пишет РИА Новости, обозреватель МИА «Россия сегодня» Анна Михайлова уже познакомилась с ретроспективой и уверена, что Москву ждет очередной музейный блокбастер.
Строго говоря, 200-летие Ованнеса (Ивана) Айвазовского будет отмечаться только в следующем году, но Третьяковская галерея открывает приуроченную к дате выставку уже сейчас, ровно за год. Явно не терпится не только специалистам, но и поклонникам великого мариниста: благодаря системе онлайн-предпродажи, введенной ГТГ после зимнего коллапса на выставке Серова, уже разлетелись 20 тысяч билетов.
Руководство музея к осадному положению готово – вход на экспозицию теперь осуществляется по сеансам, за раз будут запускать не более 250 человек.
Как пишет РИА Новости, однако ни у кого нет сомнений в том, что ожидания, во всех смыслах, оправдаются. На то несколько причин.
1. «Девятый вал» прочно засел в нашей зрительной памяти: репродукцию часто печатали во вкладках к школьным учебникам литературы. Айвазовский за свою долгую и продуктивную творческую жизнь написал шесть тысяч картин, но именно эта стала его визитной карточкой. Из-за внушительных размеров – 2,21 на 3,31 метра – работа редко покидает стены Русского музея в Санкт-Петербурге, так что нынешняя выставка – это отличная возможность увидеть монументальное полотно в подлиннике.
2. Его работы принято упрекать в поверхностности и несколько кричащем драматизме, но редкий скептик останется безучастным перед лицом грандиозной «Волны», в которой, кажется, сконцентрировано всё лучшее, что есть в романтической живописи: размах, глубина, величие природы и ощущение собственной ничтожности на её фоне.
3. Выставка будет интересна не только поклонникам маринизма, но и любителям батальной живописи. В годы службы художником Главного морского штаба России Айвазовский написал серию картин великих морских сражений русского флота. Учитывая, что сам живописец был участником обороны Севастополя 1854-1855 годов, его работы можно рассматривать и как исторические документы.
4. Третьяковская галерея расширила рамки устоявшихся канонов, если не сказать стереотипов восприятия Айвазовского и представила его и как талантливого портретиста. Особое внимание кураторы уделили теме религии в жизни мастера. Происходивший из армянской семьи, Айвазовский не только подарил храмам родной Феодосии немало работ на библейские темы, но и расписал фресками церковь Святого Сергия, во дворе которой и был похоронен.
5. Наконец, выставка Айвазовского – возможность увидеть не только Россию ХIX века. Художник объездил всю Европу и был известен далеко за пределами родины. Стоит лишь вспомнить, что он был почетным членом Амстердамской, Римской, Флорентийской, Штутгартской и Парижской академий художеств. Особое место в нынешней экспозиции занимают работы, написанные в период путешествия в Константинополь.
- Третьяковская галерея продала около 17 тыс. билетов на выставку И.Айвазовского еще до ее открытия
- Третьяковская галерея выпустила проморолик к выставке Айвазовского
- Национальная галерея Армении в 2017г. готовит масштабные мероприятия к 200-летию со дня рождения Айвазовского
- Третьяковская галерея ради выставки Айвазовского впервые за свою историю ввела предварительную продажу билетов онлайн