Իրավունք 17:14 02/08/2016 Հայաստան
Արայիկ Խանդոյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգքրի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերել, իրացնել, պահել, փոխադրել): Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց Խանդոյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը:
Փաստաբանը Արայիկ Խանդոյանի հետ տեսակցել է մոտ կես ժամ առաջ: Նա պահվում է Վաղարշապատի ՁՊՎ-ում:
«Վիճակը նորմալ է: Այսօր առավոտյան ես պահանջեցի, իրեն տրամադրեցին բժշկական օգնություն: Մինչ այսօր ինքը չէր ցանկանում: Ես մտածեցի, որ վերքը կարող է վտանգավոր լինի, ես պահանջեցի, եկան նորմալ բուժօգնություն ցուցաբերեցին, մի փոքր կաղում է, բայց փառք աստծո, նորմալ է»,-ասաց փաստաբանը:
Պապիկյանն ասաց,  Խանդոյանը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը:
«Ինքն ասում է՝ մենք պատանդ չենք ունեցել, ինչ պատանդի մասին է խոսքը»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, ոստիկանության ՊՊԾ գունդը հուլիսին գրաված զինված խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանը հասարակությանն առավել հայտնի է «Միայնակ գայլ» անունով: Նա ձերբակալված է: Ձերբակալման 72 ժամն ավարտվում է վաղը երեկոյան, ինչից հետո նրա նկատմամբ պետք է խափանման միջոց ընտրվի:
Արայիկ Խանդոյանը ոտքի շրջանում վնասվածք էր ստացել հուլիսի 29-ին:
Քրեական օրենսգրքի  հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետը սահմանում է, որ կազմակերպված խմբի կողմից անձին պատանդ պահելը պատժվում են ազատազրկմամբ՝ ութից տասնհինգ տարի ժամկետով:
Քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 3-րդ մասը սահմանում է, որ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով:

Право 18:12 02/08/2016 Армения
Участнику захватившей полк ППС в Ереване группы «Сасна црер» – Араику Хандояну – предъявлены обвинения
Участнику группы «Сасна црер», захватившей 17 июля полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване и 31 июля сдавшейся властям, – Араику Хандояну – предъявлено обвинение.
Как сообщил Panorama.am адвокат А. Хандояна Араик Папикян, обвинения предъявлены по п.1 ч.3 ст.218 («Захват заложника, совершенный организованной группой») и ч.3 ст.235 («Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, совершенные организованной группой») Уголовного кодекса РА.
Адвокат уже навестил своего подзащитного, который находится в КПЗ Вагаршапата.
«Состояние его нормальное. Сегодня утром я потребовал и ему предоставили медицинскую помощь. До сих пор он от нее отказывался. Я подумал, что рана может быть опасной, потребовал оказания нормальной медпомощи, он слегка хромает, но, слава Богу, в порядке», – заявил адвокат.
По словам адвоката, Араик Хандоян не признает предъявленных ему обвинений. «Он говорит, что никаких заложников не было, о каких заложниках может идти речь», – добавил А. Папикян.
Отметим, ветеран карабахской войны Араик Хандоян («Одинокий волк») был ранен 29 июля, но продолжал оставаться на территории полка ППС Полиции. Ранее адвокат сообщил, что у Араика Хандояна ранение ноги. «Повреждены мягкие ткани, кости невредимы. Он вчера отказался от медицинской помощи, сказав, что это ранение для него не является чем-то значительным Вчера вечером я побеседовал с Хандояном. У него было приподнятое настроение, он не был подавлен. Араик Хандоян просил передать его близким, что он очень любит Армению и армянский народ», – рассказал ранее Араик Папикян.