Առողջություն 16:11 03/08/2016 Հայաստան
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը բաց նամակ է հղել  առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին: Այն ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Հարգելի պարոն Մուրադյան,
Սույնով դիմում ենք Ձեզ՝ մեր մտահոգությունները հայտնելով 2016 թ.-ի հուլիսի 29-ից 30-ը ընկած ժամանակահատվածում ոստիկանության կողմից խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ կիրառված պայթուցիկ նյութերի և այլ միջոցների արդյունքում տուժած քաղաքացիների ախտորոշման և բուժօգնության առնչությամբ:
2016թ.-ի օգոստոսի 1-ից 3-ը ընկած ժամանակահատվածում տարբեր բժշկական կենտրոններում հանդիպել ենք դեռևս բուժում ստացող տուժած քաղաքացիների, որոնց առնչությամբ Ձեզ ենք ներկայացնում մեր մտահոգությունները և ակնկալում ենք դրանց հրատապ լուծումները:
Առաջին: Վնասվածնքներ ստացած քաղաքացիների վնասվածքների արձանագրում և ախտորոշում:
Մինչ օրս տուժած քաղաքացիները և նրանց ընտանիքի անդամները չեն տեղեկացվել վնասվածքների վերաբերյալ և նրանց համապատասխան ախտորոշում չի ներկայացվել:
Այս հանգամանքը խսիտ կարևոր է նախաքննության մարմնի կողմից իրականցվող քննության ընթացքում յուրաքանչյուրի ստացած վնասների պատճառների գնահատման և համարժեք պատասխանատվության առաջադրման համար:
Խնդրում ենք հետևողականություն դրսևորել և ապահովել պատշաճ վերահսկողություն, որպեսզի տուժած քաղաքացիների վնասվածքները, ըստ ծանրության և լրջության հստակ և ճշգրիտ արձանագրվեն, ախտորոշվեն և դրանք տրամադրվեն քաղաքացիներին:
Երկրորդ: Բուժման ծախսեր
Դեռևս բուժում ստացող քաղաքացիները և նրանց ընտանիքի անդամները անհանգստացած և մտահոգված են, քանի որ հստակ տեղեկություն չունեն, այն մասին, թե ով է հոգալու բուժման ծախսերը:
Այս առնչությամբ խնդրում ենք ապահովել, որպեսզի ոստիկանության գործողությունների հետևանքով տուժած բոլոր քաղաքացիները ստանան անվճար բժշկական օգնություն: Այդ մասին խնդրում ենք հայտարարել բուժում ստացող քաղաքացիներին և նրանց ընտանիքի անդամներին:
Երրորդ: Հոգեբանական աջակցություն
Ոստիկանության գործողությունների հետևանքով տուժած քաղաքացիների մոտ առկա է վախի և տագնապի զգացողություն: Այս մասին հայտարարել են նաև մասնագիտացված բուժօգնություն տրամադրող բժիշկները:
Ուստի դիմում ենք ձեզ խնդրելով տուժած քաղաքացիների համար ապահովելու հոգեբանական մասնագիտացված օգնություն՝ վախի, տագնապի և այլ բարդույթների վերացման համար»:

Здоровье 17:46 03/08/2016 Армения
Главу Минздрава Армении просят обеспечить должное диагностирование и лечение всех пострадавших вследствие беспорядков в Ереване
Председатель общественной организации «Защита прав без границ» Айкуи Арутюнян обратилась с открытым письмом к министру здравоохранения Армении Армену Мурадяну в связи с ситуацией вокруг пострадавших вследствие беспорядков в Ереване ночью 29 июля.
В письме выражается обеспокоенность в связи проведением обследований, диагностированием и предоставлением медпомощи гражданам, пострадавшим вследствие применения Полицией РА спецсредств при разгоне демонстрации в ночь с 29 на 30 июля.
Отмечается, что представители организации в период с 1 по 3 августа встречались с пострадавшими тогда гражданами, получающими лечение в различных больницах, и считают необходимым обратиться к главе Минздрава с призывом дать решение ряду проблем.
В первую очередь общественная организация призывает министра обеспечить на должном уровне диагностирование и регистрацию полученных гражданами травм, в том числе для осуществляемого правоохранительными органами следствия и в дальнейшем привлечения виновных к соразмерной ответственности; проконтролировать, чтобы соответствующие эпикризы были выданы пострадавшим гражданам.
При этом в письме содержится просьба министру обеспечить бесплатное лечение всех пострадавших вследствие действий полиции, а также должное информирование на сей счет как самих пациентов, так и членов их семей.
Кроме того, Армена Мурадяна просят обеспечить оказание профессиональной психологической помощи пострадавшим с целью устранения у них комплексов страха и тревоги, а также других возможных осложнений.