Տնտեսություն 14:07 04/08/2016 Հայաստան
Գործադիրի որոշմամբ կստեղծվի «Էներգաիմպէքս» ՓԲԸ, որը հնարավորություն կընձեռի ավելացնել բնական գազի ներկրումը Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքից՝ առավել արդյունավետ դարձնելով Իրան-Հայաստան գազամուղի օգտագործումը:
Նույն որոշմամբ՝ ընկերության կանոնադրական կապիտալում ներդրում կատարելու նպատակով կառավարության պահուստային ֆոնդից ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությանը գումար կհատկացվի:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը կառավարության նիստում նշել է՝ որոշումը պայմանավորված է նրանով, որ ներկայումս ՀՀ-ում չկա որևէ կառույց, որը կունենա իրավունք այլ երկրներից, մասնավորապես, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից գնել, ներկրել և որպես տարանցիկ երկիր արտահանել էլեկտրաէներգիա և գազ: «Կառավարության այս որոշմամբ նախատեսված ընկերության ստեղծումը կփակի այդ բացը, և մենք երկրում կունենանք կառույց, որն այդ իրավունքները կունենա և կիրականացնի»,- նշել է նա:

Politics 16:46 04/08/2016
The Government of Armenia has decided to create the “Energaimpex” company to increase gas import from the Islamic Republic of Iran making the use of Iran-Armenia gas pipeline more productive.
According to the very decision, the Government has allocated money from the reserve fund for the Ministry of Energy and Natural Resources to invest in the equity capital of the company.
Minister of Energy and Natural Resources, Levon Yolyan noted that the decision was made taking into consideration that currently there is no structure that has the right to buy, import and export gas and electricity as a transit country from Iran. “With this decision, we’ll have a structure, which will have and exercise those rights.”