Դրական փոփոխությունները դեռևս չեն նշանակում, որ անելիքներ չկան. վարչապետ
ՀՀ կառավարության նիստից առաջ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ամփոփելով 2016 թվականի առաջին կիսամյակի տնտեսական արդյունքները՝ նշեց, որ տարեսկզբին Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած էին ինչպես սոցիալ-տնտեսական, այնպես էլ ազգային անվտանգությանն առնչվող մարտահրավերներ, բացի այդ, Հայաստանի գործընկեր երկրներում 2015 թվականին սկիզբ առած բացասական տնտեսական ճնշումները, ինչպես նաև միջազգային տնտեսական աճի և միջազգային առևտրի դանդաղումը վտանգել էին երկրի առաջանցիկ տնտեսական աճի հեռանկարները:
Սակայն, ըստ նրա, հիմնվելով 2016 թվականի առաջին կիսամյակի տվյալների վրա, կարելի է փաստել, որ առկա են որոշակի հաջողություններ՝ անգամ շարունակվող գնանկման համատեքստում 2016 թվականի առաջին եռամսյակում գրանցվեց 4.4 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ հունվար-հունիս ժամանակաշրջանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ աճեց 4.8 տոկոսով:
«Արտաքին առևտրի հաշվեկշռի դեֆիցիտը շարունակում է նվազել, սակայն ի տարբերություն 2015 թվականի, 2016 թվականի արտաքին առևտրի դեֆիցիտի նվազման հիմնական գործոն է հանդիսացել արտահանման աճը, այլ ոչ թե ներմուծման նվազումը: Կարելի է փաստել, որ չնայած ներքին սպառման կրճատմանը, ՀՀ-ում վերջին մեկուկես տարվա տնտեսական աճն ապահովվել է արտաքին առևտրի շնորհիվ, ինչը նշանակում է, որ արդեն իսկ տեղի է ունենում որակապես նոր տնտեսական աճ` այն է ներքին սպառմամբ պայմանավորված տնտեսական աճից մենք անցնում ենք արտադրությամբ և արտահանմամբ ուղղորդվող տնտեսական աճի»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:
Սակայն, ըստ նրա, տնտեսության մեջ առկա խնդիրներն ու մարտահրավերները շատ են, դեռ անելիքներ կան, և նշված տնտեսական հաջողությունները չեն ազդել կյանքի բարեկեցության բարելավման վրա, ուստի կառավարությունը պետք է գործադրի ջանքեր, կյանքի բարելավման ցուցանիշները բարելավելու վրա:
Վարչապետի խոսքերով՝ դրական փոփոխությունները դեռևս չեն նշանակում, որ անելիքներ չկան: «Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որ տնտեսական աճը լինի ներառական, հասարակության յուրաքանչյուր անդամ զգա փոփոխություններ իր կենսամակարդակում: Այդ փոփոխություններն իրողություն դարձնելու համար պետք է մշտապես ուշադրության կենտրոնում պահենք մեր տնտեսության մարտահրավերներն ու հետևողական չեզոքացնենք դրանք»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը՝ հավելելով, որ առկա են բազմաթիվ հրատապ լուծում պահանջող խնդիրներ և բոլոր նախարարներին հանձնարարեց առաջին կիսամյակի արդյունքները ամփոփելիս հանրությանը ներկայացնել ոչ միայն ձեռքբերումները, այլև կոնկերտ նախաձեռնությունները, ծրագրերը, դրանցում հանրությանը ներգրավելու հնարավորությունը:

Экономика 12:29 04/08/2016 Армения
Премьер Армении: В первом полугодии в экономике зарегистрированы позитивные изменения, но предстоит серьезная работа
Премьер-министр Армении Овик Абраамян перед заседанием правительства РА подвел  экономические итоги первого полугодия 2016 года.
По словам главы правительства, в начале 2016 года перед Арменией стояли многочисленные вызовы, как социально-экономические, так и касающиеся национальной безопасности. Кроме того, как отметил О.Абраамян, наблюдающиеся в 2015 году в основных странах-партнерах негативные экономические тенденции, проблемы логистики, а также замедление международного экономического роста и международной торговли создали угрозу перспективам прогрессивного экономического роста страны.
«Однако, основываясь на результатах первого полугодия 2016 года, можно констатировать, что есть определенные успехи, даже в контексте продолжающейся дефляции в первом квартале 2016 года был зафиксирован экономический рост на уровне 4,4%, а в период с января по июнь показатель экономической активности, по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, вырос на 4,8%», – сказал Овик Абраамян.
«Дефицит внешнеторгового баланса продолжает снижаться, однако в отличие от 2015 года, основным фактором снижения дефицита внешней торговли в 2016 году является рост экспорта, а не снижение импорта. Можно констатировать, что, несмотря на сокращение внутреннего потребления, экономический рост последних 1,5 лет в Армении был обеспечен благодаря внешней торговле. Это означает, что уже наблюдается качественной новый экономический рост, то есть от обусловленного внутренним потреблением экономического роста переходим к направляемому производством и экспортом экономическому росту», – отметил премьер Армении.
Однако, по словам О.Абраамяна, в экономике существует еще множество проблем и вызовов, предстоит серьезная работа, а указанные экономические успехи не повлияли  на улучшение благосостояния  населения. Посему правительство должно приложить усилия в направлении улучшения показателей жизни.
«Вместе с тем, считаю нужным отметить: позитивные изменения еще не означают, что нам не предстоит серьезная работа», – сказал глава правительства, добавив: «Мы должны сделать все возможное для обеспечения инклюзивного экономического роста, чтобы каждый представитель общества почувствовал изменения».
О.Абраамян, отметив, что существует множество требующих неотложного решения проблем, поручил министрам при подведении экономических итогов первого полугодия представить обществу не только достижения, но и конкретные инициативы, программы, возможности вовлечения в них общества.