Օրվա մամուլ 09:02 06/08/2016
Գալուստ Սահակյան. Փողոց դուրս եկած մարդիկ ոչ թե ինչ-որ մեկին էին պաշտպանում, այլ դժգոհ էին իրենց ապրելակերպից. ՀԺ
«Հայկական ժամանակ»-ը զրուցել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հետ:
-Առաջիկայում այլ պաշտոնանկություններ  լինելո՞ւ են
-Այլ պաշտոնների փոփոխությունները  միշտ էլ կարող են լինել, բայց չեմ կարծում, որ ակնհայտ մեծ փոփոխություններ լինեն։
-Դժգոհությունը հանրապետական կուսակցության  իշխանության  նկատմամբ  այնքան մեծ է, որ «Սասնա ծռեր»  խմբի գործունեության  արդյունքում ժողովուրդը փողոց դուրս եկավ  և շարունակում է դուրս գալ։  Իշխանությունն ի՞նչ  դասեր է քաղելու  այս իրադարձությունից։
-Ես չեմ կարծում, որ դա Հանրապետականի դեմ է, որովհետև միշտ էլ երկրում  մի հարյուր հազար հոգի կարող է այլ կերպ մտածել։ Փողոց դուրս եկած մարդիկ ոչ թե ինչ-որ մեկին էին պաշտպանում, այլ դժգոհ էին իրենց ապրելակերպից և ոտքի են կանգնել։  Եվ ես կարծում եմ, որ իրոք ժողովուրդը դժգոհելու տեղ ունի։
-Եվ այդ դժգոհության արդյունքում ելք չգտնելով՝ արտագաղթում է։
-Չխոսեմ այդ արտագաղթի մասին, որովհետև եթե Սովետի ժամանակ Հայաստանի սահմանները  մի օր բաց լինեին, ժողովրդի կեսից ավելին արդեն  փախած կլիներ  արտերկիր։  Այսօր հայերն  աշխարհում բարեկամներ ունեն, հարազատներ, գնալ-գալու կապերը շատացել են։  Մի մասն այդպես, մի մասը՝ նեղացած։ Բայց ես չեմ կարծում, որ այդ արտագաղթը պիտի վնասի մեր  քաղաքական կամ պետական հետագա ծրագրերը։

Пресса дня 11:54 06/08/2016 Армения
«Айкакан жаманак»: Вышедшие на улицу люди не защищают кого-то, они просто недовольны жизнью – Галуст Саакян
Корреспондент газеты «Айкакан жаманак» побеседовал со спикером парламента Армении Галустом Саакяном о создавшейся в стране ситуации и возможных дальнейших развитиях.
-Будут ли в ближайшее время другие отставки?
-Другие кадровые перестановки всегда могут быть, однако не думаю, что будут большие изменения.
-Недовольство руководством Республиканской партии такое большое, что  в результате действий группы «Сасна црер» народ вышел на улицы и продолжает выходить. Какие уроки извлечет власть из этой ситуации?
-Не думаю, что это направлено против Республиканской партии, поскольку в стране всегда какие-то сто тысяч человек могут думать по-другому. Вышедшие на улицу люди не защищают кого-то, они просто недовольны своей жизнью. Считаю, что для недовольства народа в действительности есть повод.
-В результате этого недовольства, не находя выхода из ситуации, люди уезжают из страны.
-Не буду говорить о миграции, поскольку если бы в советские времена границы Армении были открыты, больше половины народа уже убежало бы заграницу. Сегодня у армян есть родственники, близкие во всем мире, возможности для отъезда-приезда увеличились. Но я не считаю, что эта миграция может навредить нашим политическим или государственным дальнейшим программам.