Մշակույթ 15:49 06/08/2016 Աշխարհում
Գերմանացի հայտնի գեղանկարիչ և գրաֆիկ Ալբրեխտ Դյուրերի  փորագրություններից մեկը, որը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո համարվել է կորած,  հայտնաբերվել է Ֆրանսիայի վերնիսաժներից  մեկում:  Այս մասին գրում է Ռիա նովոստին՝ հղում անելով Guardian-ին.
Կոլեկցիոներն արվեստի գործը հայտնաբերել է Ֆրանսիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Սարբուր շրջանի շուկաներից մեկում և գնել ընդամենը մի քանի եվրոյով: Երբ գնորդն աշխատանքի հետևի մասում նկատել է Շտուտգարտի պետական պատկերասրահի նշանը, որոշել է այն անանուն նվիրել թանգարանին:
Փորձագետն ասել է, որ «Տիրամայրը, ում թագադրում է  հրեշտակը»  գրավյուրան ստեղծվել է 1520 թվականին և  լավ է պահպանվել: Հավանաբար փորագրությունը լավ են պահել՝ փաթաթելով թղթի մեջ:

Культура 16:51 06/08/2016 В мире
Медная гравюра прославленного немецкого живописца и графика Альбрехта Дюрера, которая считалась утерянной после окончания Второй мировой войны, была обнаружена на блошином рынке во Франции. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на газету Guardian.
Согласно информации, коллекционер произведений искусства обнаружил гравюру на блошином рынке в округе Сарбур на северо-востоке Франции и купил ее всего за несколько евро. Когда покупатель заметил на обороте пометку государственной художественной галереи Штутгарта, он решил анонимно пожертвовать гравюру музею.
Медная гравюра «Дева Мария коронованная ангелом» была создана в 1520 году и хорошо сохранилась, сообщила эксперт музея Аннет Франкенбергер. Вероятно, гравюру бережно хранили обернутой в бумагу.