Տնտեսություն 15:09 11/08/2016 Հայաստան
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի խորհրդի նախագահի լիազորությունները ՀՀ վարչապետից փոխանցվեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարին: Այս մասին որոշումը հաստատվեց գործադիրի այսօրվա նիստում:
Որոշումը ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը՝ նշելով, որ  վարչապետի հանձնարարությամբ փոփոխություն է կատարվում հիմնադրամի կանոնադրության մեջ:
Հիմնադրամն  իրականացնում է ծրագրեր, որոնք ուղղակիորեն կապված են տնտեսական աճի խթանման հետ և հիմնադրամի կառավարման բարձրագույն մարմինը՝ խորհուրդը, կարիք ունի առավել հաճախ ներգրավվելու կառավարման գործում, իսկ դա պահանջում է անընդհատ նիստերի գումարում:
«Պարոն վարչապետն իր աշխատանքային ծանրաբեռնվածությունից ելնելով հանձնարարել է խորհրդի կառավարման լիազորությունը փոխանցել էկոնոմիկայի նախարարին, միաժամանակ խորհրդում ամրագրելով այն հիմնական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներին, ովքեր այս ծրագրերում ունեն թե նպատակային գործողությունների, թե տնտեսական զարգացման համատեքստում որոշումներ կայացնելու անհրաժեշտություն»,-  ասաց նա:

Экономика 15:34 11/08/2016 Армения
Полномочия председателя Совета попечителей Фонда развития Армении от премьер-министра РА переданы министру экономики республики. Соответствующее решение было утверждено сегодня на заседании правительства.
Решение представил министр экономики Армении Арцвик Минасян, отметив, что по поручению премьер-министра вносится изменение в устав Фонда.
Фонд реализует программы, которые напрямую связаны со стимулированием экономического роста, и Совет попечителей Фонда нуждается в том, чтобы почаще вовлекаться в процесс управления.
«Премьер-министр Армении из-за загруженного графика поручил передать полномочия председателя Совета главе Минэкономики, одновременно обеспечив представленность в Совете представителей основных ведомств», – сказал Минасян.