Տնտեսություն 12:15 11/08/2016 Հայաստան
Իրանցի գործարարները այս օրերին Հայաստանում են։  Նրանք ծանոթանում են Հայաստանում բանկային համակարգից, պետություն-մասնավոր հատված փոխգործակցության, թեթև արդյունաբերության ոլորտի, մասնավորապես, տեքստիլի բնագավառին վերաբերող արտադրական հնարավորությունների, արտահանմանն ու ներմուծմանն առնչվող մի շարք այլ հարցերի մասին:
Հայաստանի ներդրումային առավելություններին մանրամասն ծանոթանալու նպատակով գործարարները հրավիրվել են մասնակցելու Երևանում սեպտեմբերի 19-ից 22-ը նախատեսվող «Made in Armenia» ցուցահանդեսին և դրա շրջանակում կայանալիք գործարար համաժողովին:
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել ճանաչողական այցով Հայաստան այցելած իրանցի գործարարների հետ: Այս մասին հայտնում են Էկոնոմիկայի նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Նախարար Արծվիկ Մինասյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային քաղաքականությունը, անդրադարձել այն հնարավորություններին, որոնք  կարող են  հետաքրքիր լինել իրանցի գործարարների համար մեր երկրում ներդրումներ կատարելու, արտադրություն հիմնելու կամ հայաստանցի գործարարների հետ համատեղ արտադրություն իրականացնելու և դեպի Եվրասիական տնտեսական միության ու Եվրամիության երկրներ արտադրանքի արտահանում կատարելու դեպքում: Խոսվել է հարկային, մաքսային արտոնությունների համակարգերի մասին:
Նշվում է նաև, որ հանդիպմանը մասնակցել են էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը, Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի արտահանման գծով տնօրեն Հայկ Միրզոյանը, էկոնոմիկայի նախարարության միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության պետ Արմեն Այվազյանը:

Экономика 13:58 11/08/2016 Армения
В эти дни в Армении с ознакомительным визитом находятся предприниматели из Ирана.  Об этом сообщает пресс-служба министерства экономики РА.
Иранские бизнесмены знакомятся с банковской системой Армении, возможностями взаимодействия государство – частный сектор, производственными возможностями сферы легкой промышленности, в частности, производства текстильной продукции, а также с рядом других вопросов, связанных с экспортом и импортом.
Отмечается также, что с целью ознакомления с инвестиционными преимуществами Армении иранским бизнесменам было предложено принять участие в выставке «Made in Armenia», которая пройдет 19-22 сентября в Ереване, а также в организуемом в рамках данной выставки бизнес-форуме.
Глава Минэкономики Армении Арцвик Минасян 9 августа встретился с посетившими республику иранскими предпринимателями.
Министр представил им инвестиционную политику РА и обратился к возможностям, которые могут быть интересны иранским бизнесменам в случае осуществления инвестиций в стране, налаживания производства или реализации совместного производства с армянскими предпринимателями, а также осуществления экспорта продукции в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Европейского Союза (ЕС). Стороны также коснулись налоговых, таможенных льгот.
На встрече присутствовали также заместитель министра экономики РА Ованес Ованнисян, чрезвычайный и полномочный посол Армении в Исламской Республике Иран Арташес Туманян, директор по линии экспорта Фонда развития РА Айк Мирзоян и начальник Управления по международному экономическому сотрудничеству Минэкономики РА Армен Айвазян.