Քաղաքական 17:32 13/08/2016 Հայաստան
կորածների հարցերով հանձնաժողովը ևս հաստատել է լուրը: Լուրը հայտնած ադրբեջանական լրատվաﬕջոցները տղամարդու անուն-ազգանունը ներկայացրել են տարբեր կերպ: Մի
դեպքում` նրանք գրել են Հենրիխ Ագետյան, ﬔկ այլ դեպքում` Հենրիկ Ագեցյան:
«Արﬔնպրես»-ին հաջողվեց ճշտել, որ սահմանը հատած տղամարդը Արարատի մարզի Այգեպատ գյուղի բնակիչ Հենրիկ Սարիբեկի Աղեկյանն է` ծնված 1954թ.: Նա, աﬔնայն հավանականٳթյամբ, սահմանը հատել է օգոստոսի 7-ին:
ՀՀ գերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի աշխատանքային խմբի
ղեկավար Արﬔն Կապրիելյանն «Արﬔնպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ տվյալ անձնավորության հարազատներն արդեն դիմում են ներկայացրել, որ նա տնից գնացել է: Աղեկյանը տառապում է հոգեկան հիվանդությամբ, նախկինում փորձեր արել է հատելու հայ-ադրբեջանական սահմանը, սակայն հայկական կողﬕց սահմանը հատելٳ փորձ կատարելիս հայտնաբերվել է, կանխվել է սահմանահատումը:
«Ճշտուﬓեր են կատարվում, թե նա ինչ հանգամանքներում է անհետ կորել: Ադրբեջանական կողմում հայտնվելու մասին տեղեկատվության ստացուﬕց հետո ﬔնք անﬕջապես սկսում ենք բանակցային պրոցեսը, պահանջում ենք, որ ﬔր քաղաքացուն վերադարձնեն: Հույս ունենք, որ դա տեղի կٳնենա ողջաﬕտ ժամկետներում: Չեմ կարծում, որ գործընթացը կձգձգվի, քանի որ հոգեկան խանգարٳﬓեր ٳնեցող անձանց Ադրբեջանը քաղաքական շահարկուﬓերի համար չի կարող օգտագործել: Նման մարդիկ հաշվետու չեն իրենց արածների համար, չեն էլ գիտակցٳմ, թե որ ուղղությամբ են գնում: Աﬔն դեպքում այն երկիրը, որտեղ հայտնվում է սահմանախախտը, կատարում է որոշակի ճշտուﬓեր, որը կարող է տևել է 1-2 օրից ﬕնչև ﬕ քանի շաբաթ»,-ասաց Կապրիելյանը:

Society 17:57 13/08/2016 Armenia
The Azerbaijani media reported that a resident of Ararat province of Armenia has crossed the border in Nakhijevan and appeared in Azerbaijani territory. The Azerbaijani commission on prisoners of war, missing persons also confirmed the news.
The Azerbaijani media failed to present the man’s name correctly.
Armenpress  managed to check the real identity of the missing person. It was Henrikh S. Aghekyan, 1954, a resident of Aygepat village of Ararat province of Armenia. He is likely to have crossed the border on August 7.
Head of the working group of the Armenian State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons, Armen Kaprielyan told Armenpress that Aghekyan’s relatives had already submitted a note that he had left the house. Aghekyan suffers from mental illness and he have previously made attempts of crossing the Armenian-Azerbaijani border, but the Armenian side managed to prevent his actions.
“The circumstances of his disappearance are being clarified. After receiving information that he was found on the Azerbaijani territory, we’ve immediately started negotiations demanding our citizen back. We hope it will happen within a reasonable timeframe. I don’t think the process will be delayed, as Azerbaijan has no interest of using a mentally ill person for political purposes. Such people aren’t responsible for their actions. In any case, the country where a foreign citizen has appeared makes certain clarifications, which can last from 1-2 days up to several weeks,” Kaprielyan said.