Հասարակություն 10:42 13/08/2016 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման նշել է այն հինգ գրքերը, որոնք ծրագրում է կարդալ Մարտաս-Վինյարդ կղզում անցկացվելիք երկշաբաթյա արձակուրդի ժամանակ: Այս մասին գրում է Գազետա.ռու-ն՝ հղում անելով CNN-ին:
Նշվում է, որ Օբաման իր հետ վերցրել է բրիտանացի հեղինակ Փոլա Հոքինսի «Աղջիկը գնացքում» հոգեբանական թրիլերը, Քոլսոն Ուայթհեդի՝ աֆրոամերիկացիների կյանքի մասին պատմող «Ստորգետնյա երկաթուղի» գիրքը:
Բացի այդ, ԱՄՆ նախագահը արձակուրդների ընթացքում նախատեսում է կարդալ բրիտանական Costa մրցանակին արժանացած «Ես՝ նշանակում է բազե» գիրքը, Նիլ Սթիվենսոնի «Յոթ Եվա» ֆանտաստիկ վեպը, Ուիլյամ Ֆիննեգանի «Վայրի օրեր. սերֆերի կյանքը» հուշագրություններ,  որը 2016 թվականին Պուլիցերյան մրցանակի է արժանացել՝ որպես լավագույն ինքնակենսագրական:
Երևանում նոյեմբերի 30-ին, դեկտեմբերի 1-4-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Մարզերում նոյեմբերի 30-ին, դեկտեմբերի 3-ին և 4-ին սպասվում...
Հաաստանի տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ: Փակ է Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական...

Obama summer reading list: 'The Girl on the Train'
President Barack Obama will spend a two-week vacation with the First Family on Martha's Vineyard vacation reading five books, according to the reading list released by the White House, CNN writes.
According to the source, the President, as in past years, chose an array of books, including The New York Times best seller “The Girl on the Train,” a mystery thriller, by Paula Hawkins, which is to be released as a motion picture in October staring actress Emily Blunt.
Obama may have also gotten a recommendation from supporter and friend Oprah Winfrey. The latest selection from “Oprah's Book Club” – “The Underground Railroad” by Colson Whitehead – made Obama's list. The novel chronicles a young slave's journey as she tries to escape a cotton plantation in Georgia.
Obama's list also includes “Barbarian Days: A Surfing Life” by William Finnegan, which won the 2016 Pulitzer Prize for best biography or autobiography, the highly acclaimed memoir “H is for Hawk” by Helen Macdonald and the science fiction novel “Seveneves” by Neal Stephenson about preserving humanity following apocalyptic events on earth.