Հասարակություն 18:07 15/08/2016 Աշխարհում
Սիրիայի Հալեպ քաղաքում, որտեղ հումանիտար գործողություն է իրականացվում, ապրում է 700 հազար բնակիչ: Այս մասին երկուշաբթի հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, գրում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Դուք գիտեք, այն խոշոր քաղաք է եղել, մինչ պատերազմը ավելի քան 2 մլն բնակչությամբ: Անվանենք այն պատերազմ, քանի որ դա իրականում պատերազմ է: Այժմ, իհարկե, բնակչությունն այտեղ շատ ավելի քիչ է: Մեր գնահատականներով՝ այն շուրջ 700 հազար է»,-ասել է նա «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում:
Շոյգուն նշել է, որ Հալեպի արևելյան մասի բնակիչները փաստացիորեն հանդիսանում են զինված խմբավորումների պատանդները:
Ռուսաստանը և Սիրիայի կառավարությունը հուլիսի 28-ին հայտարարել են Հալեպում մասշտաբային մարդասիրական գործընթացի մասին: Ռուս զինվորականները հայտարարել էին Հալեպի շրջանում հումանիտար օգնության փոխանցման մեկնարկի մասին: Միջանցքներ էին բացվել խաղաղ բնակիչների և հանձնված զինյալների դուրս բերման համար:
Ավելի վաղ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդել էր, որ մի շարք երկրների պաշտպանական գերատեսչություններից առաջարկ էր ստացել մասնակցել Հալեպի բնակչությանն օգնելուն:

Общество 18:47 15/08/2016 В мире
В сирийском городе Алеппо, где развернута гуманитарная операция, остается 700 тыс. жителей. Как передает «Интерфакс», об этом сообщил в понедельник министр обороны РФ Сергей Шойгу.
«Ну, вы знаете, это крупный город был, больше 2 млн. жителей до войны. Назовем это войной, потому что это действительно война. Сейчас, конечно, там много меньше. По нашим оценкам, это около 700 тысяч жителей», – сказал он в интервью телеканалу «Россия 24».
Он отметил, что жители восточной части Алеппо фактически являются заложниками вооруженных формирований.
Россия и правительство Сирии 28 июля объявили о масштабной гуманитарной операции в Алеппо. Российские военные заявили о начале переброски в район Алеппо гуманитарной помощи. Открыты коридоры для выхода гражданского населения и сдающихся боевиков.