Քաղաքական 14:53 16/08/2016
Երևանում այսօր կայացել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, որն անցկացվել է ՀՀ նախագահությամբ:
Նիստին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների`Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղըզստանի, Ռուսաստանի, Տաջիկստանի պաշտպանական գերատեսչությունների պատվիրակությունները, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան և ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը:
«Մեր հանդիպումը յուրօրինակ հնարավորություն է քննարկել ՀԱՊԿ անդամ երկրների տարածքներում ձևավորված ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ ակտուալ հարցեր և որոշել հետագա աշխատանքների ուղղությունը», -նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Նրա տեղեկացմամբ, քննարկված հարցերի մի մասը վերաբերել է ռազմատեխնիկական արդյունավետ համագործակցությանը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև ակտիվ փոխգործակցությանը և հակաօդային պաշտպանության համակարգում գիտահետազոտական կազմակերպությունների ստեղծմանը:
Օհանյանը նաև տեղեկացրեց, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հաջորդ հերթական նիստը անցկացվելու է այս տարվա հոկտմբերին, Երևանում:

Politics 16:00 16/08/2016 Armenia
Session of the CSTO Council of Defense Ministers was held in Yerevan today under Armenia’s presidency.
Delegations of the members states to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) as well as Secretary General of the CSTO Nikolay Bordyuzha, CSTO Chief of Staff, Colonel-General Anatoly Sidorov had earlier arrived in Armenia to participate in the meeting.
“Our meeting served as a unique opportunity to discuss actual issues of the military political situation in the territories of our states as well as decide on direction of the future works,” Armenian Minister of Defense Seyran Ohanyan told reporters after the meeting.
To minister’s words, some of the issues discussed referred to the efficient military technical cooperation among the member states of the CSTO, collaboration over founding a scientific research centers in the air defense system.
Ohanyan also noted that the next session of the CSTO Council of Defense Ministers will be held in October in Yerevan.