Քաղաքական 16:14 20/08/2016 Հայաստան
Սեպտեմբերի 18-ին Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում թեժ ընտրություններ են սպասվում. քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրվել է 8 թեկնածու: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած ժամանակացույցի համաձայն, օգոստոսի 19-ին ավարտվել է թեկնածուների առաջադրումների ժամկետը և մինչև օգոստոսի 24-ը կշարունակվի գրանցման գործընթացը: Թեկնածուները ինքնաբացարկ կարող են ներկայացնել մինչև սեպտեմբերի 8-ը:
Այսպես, ԿԸՀ-ից Panorama.am-ը տեղեկանում է, որ Աշտարակ քաղաքի քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրված թեկնածուների «ներկապնակը» խայտաբղետ է:
Վերընտրվելու հույսեր ունի գործող քաղաքապետ, անկուսակցական Արմեն Անտոնյանը, որն ինքնաառաջադրվել է: Նկատենք, որ գործող քաղաքապետը նախորդ ընտրություններում հենց ՀՀԿ-ի աջակցությունն էր վայելում:
ՀՀԿ-ական թեկնածուն այս ցանկում Աշոտ Ղալաչյանն է, բայց կուսակցությունը նրան չի առաջադրել՝ ինքնառաջադրված է: Մյուս թեկնածուն անհատ ձեռներեց է՝ անկուսակցական Գևորգ Եդիգարյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը Աշտարակի քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրել է «Խարամ» ընկերության ֆինանսական գծով տնօրեն Արշալույս Մեջլումյանի թեկնածությունը: Թեկնածուներից է նաև Արագածոտնի մարզպետարանի վիճակագրական վարչության աշխատակից Սերգեյ Մովսիսյանը, որն անկուսակցական է:
Մյուս թեկնածուներն են՝ «Ավգոռ» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն, անկուսակցական Թովմաս Շահվերդյանը, անկուսակցական Ռազմիկ Տերտերյանը, Աշտարակի թիվ 1 հիմնական դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ, անկուսակցական Հարություն Օհանյանը:
Քարոզարշավը Աշտարակի քաղաքապետի ընտրություններում կմեկնարկի օգոստոսի 31-ից և կավարտվի սեպտեմբերի16-ին:

Общество 19:00 20/08/2016 Армения
За пост мэра города Аштарак Арагацотнской области Армении на предстоящих 18 сентября выборах поборются 8 кандидатов.
В соответствии с графиком, установленным Центральной избирательной комиссией (ЦИК) РА, 19 августа истек срок для выдвижения кандидатов и до 24 августа продолжится процесс регистрации. Кандидаты могут представить самоотвод до 8 сентября.
Так, согласно информации ЦИК РА, за пост мэра Аштарака намерен бороться действующий глава города, беспартийный Армен Антонян (самовыдвиженец). Следует отметить, что в ходе прошлых выборов мэра города кандидатуру А.Антоняна поддерживала Республиканская партия Армении (РПА).
Другой кандидат на пост мэра города Аштарак – член РПА Ашот Галачян (самовыдвиженец). Еще один кандидат – беспартийный частный предприниматель Геворк Едигарян.
Оппозиционная партия «Процветающая Армения» (ППА) на пост мэра Аштарака выдвинула кандидатуру директора по финансовой части компании «Харам» Аршалуйса Меджлумяна.
Среди кандидатов также числится сотрудник Статистического управления администрации Арагацотнской области РА, беспартийный Сергей Мовсисян.
Другими кандидатами на пост мэра города Аштарак являются исполнительный директор ООО «Авгор», беспартийный Товмас Шахвердян, беспартийный Размик Тертерян и учитель физики аштаракской основной школы №1, беспартийный Арутюн Оганян.
Агитационная кампания к выборам мэра города Аштарака стартует 31 августа и продолжится до 16 сентября.