Քաղաքական 10:46 20/08/2016 Տարածաշրջան
Համադանում ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգեր տեղակայված չեն,-իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Իրանի պաշտպանության և ԶՈւ աջակցման նախարար Հոսեյն Դեհղանը:
Իրանի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, պատասխանելով ԻԻՀ Համադան նահանգում Իրանի և Ռուսաստանի ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցին, մասնավորապես ասել է. «Քանի դեռ Սիրիայում ահաբեկչության դեմ պայքարում մեր երկրներն ունեն համատեղ նպատակներ, Ռուսաստանի հետ կշարունակենք մեր ռազմական համագործակցությունը։ Եթե այն ընդլայնելու անհրաժեշտություն լինի, ապա այդ հարցը կքննարկենք»:
Հոսեյն Դեհղանը, անդրադառնալով Համադանում ռուսական S-400 զենիթահրթիռային համակարգեր տեղակայվելու մասին տեղեկատվությանը, ասել է, որ դա չի համապատասխանում իրականությանը:
Իրանի պաշտպանության նախարարը տեղեկացրել է նաև, որ ռուսական S-300 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգերի մեծ մասը փոխանցվել է Իրանին, և մեկ ամսվա ընթացքում այդ համակարգերն ամբողջությամբ կլինեն Իրանի տրամադրության տակ:

Политика 13:31 20/08/2016 Регион
На авиабазе в Хамадане нет российских зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) S-400. Как передает иранское информационное агентство «ИСНА», об этом заявил на состоявшейся в субботу в Тегеране пресс-конференции министр обороны ИРИ Хосейн Дехган.
Во вторник, как сообщало министерство обороны РФ, российские ВКС впервые использовали иранский аэродром Хамадан для нанесения авиаударов по объектам «Исламского государства» и «Джебхат ан-Нусры» в Сирии. Москва использует аэродром для дальних бомбардировщиков Ту-22М3 и фронтовых бомбардировщиков Су-34.
Хосейн Дехган, отвечая на вопрос о военном сотрудничестве России и Ирана в Хамадане, заявил: «Пока в вопросе борьбы с терроризмом в Сирии у наших стран общие цели, военное сотрудничество с Россией продолжится. Если возникнет необходимость в расширении сотрудничества, этот вопрос будет обсужден».
Хосейн Дехган заявил также, что Тегеран не планирует приобретать у России зенитно-ракетные комплексы (ЗРК) S-400. «Российская сторона предложила Ирану комплексы S-400, однако у нас нет программы по их приобретению», – сказал он.
Кроме того, министр обороны Ирана Хосейн Дехган сообщил, что Тегеран получил основную часть российских ЗРК С-300 и ожидает поставок остальных комплексов в течение месяца.