Սպորտ 09:45 22/08/2016 Հայաստան
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերն ավարտված են: Ռիո դե Ժանեյրոյում նախորդ մի քանի շաբաթվա ընթացքում աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած ուժեղագույն մարզիկները պայքարում էին լավագույնի կոչման համար: Այս մասին տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ի պաշտոնական կայքը։
Հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանն անկախ Հայաստանի պատմության մեջ երկրորդ ոսկե մեդալը նվաճեց: Հայաստանը 20 տարվա դադարից հետո կրկին օլիմպիական չեմպիոն ունի:
Անկախ Հայաստանը կարող էր ունենալ նաև Օլիմպիական խաղերի 3-րդ չեմպիոնը, սակայն մրցավարության կոպիտ և կողմնակալ որոշումը զրկեց 66 կգ քաշային Միհրան Հարությունյանին պատվո հարթակի առաջին աստիճանին կանգնելու բերկրանքից: Մրցավարների խայտառակ որոշմամբ օլիմպիական ոսկին տրվեց սերբ ըմբիշին: Հարությունյանը ստացավ օլիմպիական արծաթը:
105 կգ քաշային ծանրորդների պայքարում պատանեկան Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը երկամարտի 417 կգ արդյունքով դարձավ Խաղերի արծաթե մեդալակիր: Ծանրորդներից Գոռ Մինասյանը (105+ կգ) ևս դարձավ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն: Գյումրեցի ծանրորդը երկամարտում գրանցել էր 451 կգ արդյունք:
Ազատ ոճային ըմբիշ Լևան Բերիանիձեն շատ մոտ էր օլիմպիական բրոնզե մեդալ նվաճելուն, սակայն բավարարվեց միայն 5-րդ տեղով: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի մեկ այլ ծանրորդ` գերծանրքաշային Ռուբեն Ալեքսանյանն ընդամենը մեկ քայլ հետ մնաց պատվո պատվանդանից:

Sport 16:45 22/08/2016 Armenia
The 31st Summer Olympics are over, Armenian National Olympic Committee reports (ANOC), adding during the last weeks in Rio the strongest athletes from different parts of the world were competing for a champion title.
Greco-Roman wrestler Artur Aleksanyan conquered the second gold medal in the history of Armenia. Armenia after a 20-year break has an Olympic champion again.
According to the source, independent Armenia could have had its third champion, but the referees' harsh and biased decision deprived Mihran Harutyunyan (66kg) of the delight to stand on the first stair of the honorary platform. The Olympic gold was given to the Serbian wrestler due to referees' disgraceful decision and Harutyunyan received the Olympic silver.
In the men's 105kg weight class competition Nanjing Olympic champion, weightlifter Simon Martirosyan became a silver medalist with a total of 417kg. Gor Minasyan (105+kg) became an Olympic silver medalist too. The weightlifter from Gyumri had scored 451kg.
Freestyle wrestler Levan Berianidze was very close to a bronze medal but got satisfied only with 5th position. Another weightlifter of the Armenian Olympic team, Ruben Aleksanyan, fall a step behind the honorary platform.
Armenia’s Olympic Committee reminds that at the unofficial medal count Armenia places 42nd among 206 countries.