Քաղաքական 19:46 22/08/2016
Վենետիկի հանձնաժողովն ու ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը ողջունել են նոր ԸՕ-ի շուրջ ՀՀ քաղաքական ուժերի «փոխզիջումային ոգին»
Վենետիկի հանձնաժողովը և ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը օգոստոսի 19-ին Հայաստանի իշխանություններին են փոխանցել է փոփոխված Ընտրական օրենսգրքի վերաբերյալ իրենց համատեղ երկրորդ կարծիքը, գրում է «Արմենպրես»-ը:
Փաստաթղթում շեշտվում է, որ Ընտրական օրենսգրքում փոփոխությունների անհրաժեշտությունն առաջացել է 2015թ-ի դեկտեմբերին տեղի ունեցած սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում:
«Չնայած, որ ընտրական համակարգն ամբողջովին նոր է, բարեփոխումներն առնչվում են այնպիսի կարևոր հարցերի, ինչպիսիք են ընտրողների ցուցակների ճշգրտությունը, որը նախկինում ևս շեշտվել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի և Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկություններում:
Կարևոր է, որ 2016թ-ի մայիսի 25-ին նոր Ընտրական օրենսգրքի ընդունումը տեղի է ունեցել նշանակալի մեծամասնությամբ, ինչին հաջորդել է իշխող և ընդդիմադիր կուսակցությունների միջև համաձայնությունը` ընդլայնելու ժողովրդավարական ընտրությունների համար անհրաժեշտ նախապայմանները (ՏԻՄ ընտրությունները կանցկացվեն 2016թ-ի աշնանը, իսկ խորհրդարանական ընտրությունները 2017թ-ի գարնանը):
Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները ևս կառուցողական կերպով ներգրավված են եղել բանակցություններում` չնայած, որ ի վերջո չեն ստորագրել վերջնական համաձայնագիրը: Այն ստեղծել է հիմք, որպեսզի խորհրդարանը 2016թ-ի հունիսի 30-ին ընդունի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները, որոնք մասնավորապես առնչվում էին ընտրական գործընթացի վերահսկման մեջ նոր տեխնիկական միջոցների ներդրմանը` այն պայմանով, եթե ապահովվի համապատասխան ֆինանսավորումը:
Այս փոփոխությունները կարող են դիտարկվել որպես նոր ընտրական համակարգի և ընթացակարգերի նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացման ավելացման միջոցներ: Այս իրավիճակը ցույց է տալիս ինչպես իշխող մեծամասնության, այնպես էլ ընդդիմության կառուցողական մոտեցումը, ինչը կարող է խթանել նոր Ընտրական օրենսգրքի կենսագործմանը:
Վենետիկի հանձնաժողովը և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը իրենց աջակցությունն են հայտնում փոխզիջումային այս ոգուն և ցանկանում, որ այն տիրի նաև Ընտրական օրենսգրքի իրականացման և 2016թ-ի աշնանը նոր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ընտրության ժամանակ»,- ընդգծվում է փաստաթղթում:
Վենետիկի հանձնաժողովի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի համատեղ երկրորդ կարծիքին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

Право 09:00 23/08/2016 В мире
Венецианская комиссия и БДИПЧ/ОБСЕ поприветствовали консенсус между политическими силами Армении вокруг поправок в Избирательный кодекс
Венецианская комиссия и Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ) 19 августа передали властям Армении второе совместное заключение относительно поправок в Избирательный кодекс РА. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-службу Совета Европы.
В документе отмечается, что необходимость в изменениях возникла в результате конституционных реформ, проведенных в декабре 2015 года.
«Изменения касаются таких вопросов, как уточнение избирательных списков, что ранее отмечалось в рекомендациях Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ. Важно, что проект нового ИК 25 мая 2016г. был принят большинством голосов, за этим последовал консенсус между правящей и оппозиционными партиями в вопросе расширения предпосылок для справедливых выборов (выборы в органы местного самоуправления осенью 2016 года и парламентские выборы весной 2017 года).
Организации гражданского общества также были конструктивно вовлечены в переговоры, хотя окончательное соглашение ими не было подписано. Это создало фундамент для того, чтобы 30 июня 2016 года парламент принял изменения в ИК, которые в частности касаются внедрения новых технических механизмов контроля избирательного процесса – при условии обеспечения соответствующего финансирования.
Эти изменения могут рассматриваться как повышение уровня общественного доверия к избирательной системе. Эта ситуация показывает конструктивный подход как правящего большинства, так и оппозиции.
Венецианская комиссия и БДИПЧ/ОБСЕ приветствуют дух консенсуса и желают, чтобы он царил и при реализации принципов ИК и во время выборов ЦИК осенью 2016 года», – говорится в документе.
В Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по государственно-правовым вопросам представители оппозиции и властей в рамках формата «4+4+4» по обсуждению нового Избирательного кодекса РА 16 июня подписали заявление о взаимопонимании вокруг внедрения в Избирательный кодекс технических механизмов организации контроля над избирательными процессами. Помимо закрепления в ИК РА согласованных в результате консенсуса положений, возникла также необходимость пересмотреть предусмотренные для подачи жалоб сроки и правила аттестации наблюдателей.