Իրավունք 12:33 24/08/2016
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է եկել  «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում օգոստոսի 23-ին կատարված գործողությունների վերաբերյալ հայտարարությամբ, որտեղ ասված է.
1. ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության իրավաբանը և բժիշկը, Պաշտպանի հանձնարարությամբ, 2016 թվականի օգոստոսի 23-ին հերթական անգամ հատուկ նպատակով այցելել են ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկ՝ տեսակցելու կալանքի տակ գտնվող Պավել և Արամ Մանուկյաններին, Սեդրակ Նազարյանին, Թաթուլ Թամրազյանին, Արմեն Լամբարյանին, Աշոտ Պետրոսյանին, Հովհաննես Հարությունյանին: Տեղի են ունեցել առանձնազրույցներ:
2. Առանձնազրույցների և անհատական մոտեցմամբ կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է հետևյալը.
Հովհաններս Հարությունյանը 2016 թվականի օգոստոսի 22-ին ենթարկվել է ռենտգեն հետազոտության, ապա՝ հեռացվել է նրա ոտքի վրայի ծանրոցը, դրվել է գիպսե վիրակապ: Հենց Հ. Հարությունյանի պնդմամբ՝ իր ինքնազգացողությունը լավացել է և կարողանում է ազատորեն շարժել աջ ոտքի մատները: Ընդ որում, ոտքի մատների այդ շարժումը նա կատարել է նաև Պաշտպանի աշխատակազմի բժիշկի ներկայությամբ:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի մասնագետների կողմից Աշոտ Պետրոսյանի վերքերի վրա դրված կարերը քանդվել են 2016 թվականի օգոստոսի 22-ին:
Սեդրակ Նազարյանին 2016 թվականի օգոստոսի 23-ին հանձնուքով փոխանցվել է սառնարան, հեռուստացույց, էլեկտրական հովհարիչ և իրեն անհրաժեշտ այլ իրեր: Առանձնազրույցի ավարտին Ս. Նազարյանը կարևորել է Պաշտպանի և նրա ներկայացուցիչների պարբերական այցելությունները քրեակատարողական հիմնարկ:
Թաթուլ Թամրազյանը, Արմեն Լամբարյանը, Արամ Մանուկյանը, Աշոտ Պետրոսյանը և Սեդրակ Նազարյանը պահման պայմանների, ինչպես նաև բուժօգնության կազմակերպման ու սպասարկման կապակցությամբ դժգոհություն չեն ներկայացրել:
Արձանագրվել է, որ 2016 թվականի օգոստոսի 16-ին, 19-ին և 22-ին «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի բժշկական անձնակազմն այցելել է վերը նշված բոլոր կալանավորված անձանց և կատարել անհրաժեշտ բժշկական միջամտություններ, այդ թվում՝ վիրակապություններ:Վ իրակապությունների նման պարբերականությունը պայմանավորված է  վերքերի լավացմամբ և բժշկական ցուցմամբ:
Պարզվել է նաև, որ ցերեկային ժամերին (մինչև ժամը 18:00) վերոնշյալ կալանավորված անձանց, այդ թվում նաև՝ Հովհաննես Հարությունյանի խնամքն իրականացվում է բուժակի կողմից, իսկ երեկոյան և գիշերային ժամերին՝ հերթապահ բուժակի կողմից, իսկ վարչակազմի ներկայացուցչի աթոռը տեղադրված է անմիջապես Հ. Հարությունյանի հիվանդասենյակի դռան դիմաց:
Հիվանդասենյակների մաքրությանն իրականացվում է սանիտարի կողմից, իսկ երեկոյան և գիշերային ժամերին՝ տեխնիկատնտեսական աշխատանքներում ներգրավված դատապարտյալի կողմից:
3. Այդուհանդերձ, ինչպես նշվել է երեկ տարածած մեր հաղորդագրությունում, 2016 թվականի օգոստոսի 23-ին նախաձեռնվել է հարցի քննարկման ընթացակարգ:
Քննարկման շրջանակներում կալանավորված անձանցից յուրաքանչյուրի նկատմամբ անհատական մոտեցման հիման վրա իրավասու մարմիններից պահանջվել են գրավոր պարզաբանումներ բարձրացրված հետևյալ հարցերի կապակցությամբ. «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկում կալանավորված անձանց խնամքն ապահովող բուժակների կողմից իրականացվող շուրջօրյա հերթապահությունը դադարեցվելու, կալանավորված անձանց բուժօգնության հետագա կազմակերպման և նրանց հետագա խնամքն ապահովելու, Հ.Հարությունյանի կողմից իր նախընտրած բժշկի կողմից վիրահատության ենթարկվելու և բուօգնություն ստանալու հարցերի, ինչպես նաև նշված անձանց պահման մի շարք այլ պայմանների կապակցությամբ:
Պահման պայմանների ապահովման կապակցությամբ առանձին հարցեր լուծում են ստացել տեղում կամ ներառվել են պաշտոնական հաղորդակցության մեջ:
4. Այսուհետ ևս, Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից, իր կարգավիճակի և ռեսուրսների հնարավորություններով, գործադրվելու են բոլոր ջանքերը, որոնք ուղղված են մարդու իրավունքների երաշխավորմանը, ապահովմանն ու պաշտպանությանը»:

Право 13:34 24/08/2016 Армения
Участники группы «Сасна црер» не представили жалоб относительно условий содержания в Больнице для осужденных – омбудсмен
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении выступил с заявлением относительно  совершенного 23 августа визита в уголовно-исполнительное учреждение «Больница для осужденных» министерства юстиции РА.
«Юрист и врач Департамента по предупреждению пыток и плохого обращения офиса омбудсмена РА, по поручению Защитника прав человека, 23 августа 2016 года в очередной раз со специальным визитом посетили УИУ „Больница для осужденных” Минюста РА, чтобы навестить находящихся под арестом Павла и Арама Манукянов, Седрака Назаряна, Татула Тамразяна, Армена Ламбаряна, Ашота Петросяна, Ованнеса Арутюняна (участников группы „Сасна црер”. – Прим. ред.). Состоялись беседы тет-а-тет», – указывается в заявлении.
«По итогам бесед и проведенных исследований выяснилось следующее:
Ованнесу Арутюняну 22 августа 2016 года был сделан рентген, у него сняли систему скелетного вытяжения и наложили гипсовую повязку. По словам самого О.Арутюняна, его самочувствие улучшилось, он может уже свободно шевелить пальцами правой ноги. Это было продемонстрировано и в присутствии врача офиса омбудсмена.
Специалисты медицинского центра „Эребуни” сняли швы с ран Ашота Петросяна 22 августа 2016 года.
Седраку Назаряну 23 августа 2016 года посылкой были переданы холодильник, телевизор, электрический вентилятор и другие необходимые ему вещи. В ходе беседы С.Назарян отметил важность регулярных визитов Защитника прав человека и представителей офиса омбудсмена Армении в УИУ.
Татул Тамразян, Армен Ламбарян, Арам Манукян, Ашот Петросян и Седрак Назарян не представили каких-либо жалоб относительно условий содержания, а также организации и оказания им медицинской помощи.
16, 19 и 22 августа 2016 года медперсонал медицинского центра „Эребуни” навестил всех вышеупомянутых арестованных лиц и осуществил необходимые медицинские вмешательства, в том числе перевязки. Частота смены повязок обусловлено затягиванием ран и медицинскими показаниями.
В дневное время (до 18:00 часов) уход за вышеупомянутыми арестованными лицами, в том числе за Ованнесом Арутюняном, осуществляется фельдшером, а в вечернее и ночное время – дежурным фельдшером. А стул представителя администрации находится непосредственно перед дверью палаты О.Арутюняна.
Чистота больничных палат обеспечивается санитаром, а в вечернее и ночное время – арестованными лицами, привлеченными к хозяйственным и техническим работам», – говорится в заявлении.
Что же касается процедуры проверки, которую начал офис омбудсмена Армении, в заявлении указывается:
«От компетентных органов потребованы письменные разъяснения относительно следующих поднятых проблем: прекращения круглосуточного дежурства фельдшером, обеспечивающим уход за арестованными лицами в УИУ „Больница для осужденных” Минюста РА; дальнейшей организации медпомощи и ухода за арестованными; вопроса проведения операции О.Арутюняну указанным им врачом; относительно ряда других вопросов содержания указанных лиц».
Отмечается также, что Защитник прав человека Армении и дальше будет прилагать все усилия, нацеленные на гарантирование, обеспечение и защиту прав человека.