Իրավունք 17:20 27/08/2016 Հայաստան
ՀՀ ԱՆ Քրեակատարաողական ծառայությունը պատասխանել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Անդրեաս Ղուկասյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ վերջինիս կնոջ՝ Անահիտ Թարխանյանի՝ ՄԻՊ աշխատակազմ ներկայացրած դիմումի մեջ հնչած մտահոգությունների:
«Չնայած երեկ՝ օգոստոսի 26-ին,  բժշկական աշխատանքային հանձնաժողովը արդեն իսկ զննել էր Անդրեաս Ղուկասյանին և եզրակացրել, որ  վերջինիս առողջական վիճակը բավարար է, և բողոքներ չէին հնչել նաև Անդրեաս Ղուկասյանի կողմից, այնուամենայնիվ, հընթացս Անդրեաս Ղուկասյանի կնոջ դիմումի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի միջնորդությամբ այսօր Անդրեաս Ղուկասյանը ենթարկվել է արյան և մեզի լաբորատոր հետազոտության, ինչի արդյունքում պարզվել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի կալանավորված անձ Անդրեաս Ղուկասյանի արյան և մեզի կլինիկական ցուցանիշները գտնվում են նորմայի սահմաններում: Առաջիկա աշխատանքային օրերին կկատարվեն այլ անհրաժեշտ հետազոտություններ ևս»,- ասված է ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հանրային կապերի բաժնի հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Անդրեաս Ղուկասյանի կինը երեկ դիմել էր Մարդու իրավունքների պաշտպան Ա.Թաթոյանին՝ նշելով.  «Արդեն 26 օր է ինչ ամուսինս՝ Անդրիաս Ղուկասյանը, Նուբարաշեն քրեակատարողական հիմնարկում գտնվում է հացադուլի մեջ: 2013թ. ՀՀ Նախագահական ընտրությունների ժամանակ, հացադուլի 25-րդ օրը իրականցվել էր Անդրիաս Ղուկասյանի առողջական վիճակի ընդհանուր հետազոտում՝ արյան մանրակրկիտ հետազոտումով և ներքին օրգանների սոնոգրաֆիայով:
Ելնելով իրավիճակից, երբ հացադուլի ժամկետը արդեն մոտ է կյանքի համար վտանգավոր սահմանագծին եւ իր պահման վայրի առանձնահատկություններից, խնդրում եմ անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել ապահովելու Անդրիաս Ղուկասյանի համար նմանատիպ անկախ բժշկական հետազոտություն»:
Անահիտ Թարխանյանի դիմումի կապակցությամբ ՄԻՊ գրասենյակից  երեկ հայտնել էին. «Այսօր՝ աշխատանքային օրվա ավարտին Անդրիաս Ղուկասյանի կինը՝ Անահիտ Թարխանյանը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ է ներկայացրել դիմում Ա. Ղուկասյանի հացադուլի և նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ:
Դիմում ներկայացնելուց անմիջապես հետո Ա. Թարխանյանին ընդունել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը:
Նշվածից բացի, այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի կանխարգելման վարչության ներկայացուցիչները Արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ կատարած հերթական այցի շրջանակներում տեսակցել են Ա. Ղուկասյանին: Նրա հետ տեղի է ունեցել առանձնազրույց, ինչպես նաև ուսումնասիրվել են նրա վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ա. Թարխանյանի դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման նպատակով անմիջապես տեղի է ունեցել քննարկում ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հետ:
Արդյունքում, ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հետևյալի մասին՝
1. ապահովել Ա. Թարխանյանի կամ Ա. Ղուկասյանի նախընտրած բժշկի անարգել մուտքը «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ՝ Անդրիաս Ղուկասյանի առողջական վիճակը հետազոտելու նպատակով.
2. Ա. Թարխանյանի դիմումում, ինչպես նաև Ա. Ղուկասյանի կողմից իր հետ առանձնազրույցի ընթացքում նշված հետազոտություններն առաջնահերթ կարգով իրականացնել քրեակատարողական վարչության կողմից՝ առաջիկա ոչ աշխատանքային օրերի ընթացքում.
3. սկսել ընթացակարգ՝ ապահովելու համար Անդրիաս Ղուկասյանի հետազոտումը քաղաքացիական հիվանդանոցում:
Ա.Թարխանյանի դիմումի կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում սկսվել է նաև քննարկման գրավոր ընթացակարգ»:
Հիշեցնենք, որ Անդրիաս Ղուկասյանը ձերբակալվել է հուլիսի 29-ի գիշերը Սարի թաղում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո, կալանավորվել օգոստոսի 1-ին: Նա   մեղադրվում է զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեջ։

Право 19:13 27/08/2016 Армения
Управление уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении прокомментировало заявление супруги арестованного члена оппозиционного гражданского движения «Вставай, Армения» Андриаса Гукасяна – Анаит Тарханян, представленное ею в офис Защитника прав человека (омбудсмена) РА.
«Накануне, 26 августа, рабочая медицинская комиссия уже осмотрела Андриаса Гукасяна и заключила, что состояние его здоровья является удовлетворительным, а сам арестованный не представил каких-либо жалоб. Но несмотря на это, в связи с заявлением супруги Андриаса Гукасяна, при посредничестве офиса Защитника прав человека РА, сегодня был проведен лабораторный анализ крови и мочи А.Гукасяна. В результате этого выяснилось, что клинические показатели крови и мочи содержащегося в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” Андриаса Гукасяна находятся в рамках нормы. В ближайшие рабочие дни будут проведены другие необходимые обследования», – говорится в сообщении.
Отметим, в пятницу, 26 августа, супруга Андриаса Гукасяна обратилась к омбудсмену РА Арману Татояну, отметив, что уже на протяжении 26 дней А.Гукасян проводит голодовку в УИУ «Нубарашен».
«Исходя из того, что данный срок проведения голодовки может представлять уже опасность для здоровья, а также, учитывая особенности условий содержания Андриаса Гукасяна, прошу принять срочные меры с целью обеспечения проведения А.Гукасяну независимого медицинского обследования», – отметила супруга арестованного.
Непосредственно после представления данного заявления Анаит Тарханян принял Защитник прав человека Армении Арман Татоян, сообщается в заявлении офиса омбудсмена РА.
Как указывается, представители Департамента по предупреждению пыток и плохого обращения офиса омбудсмена Армении в рамках очередного визита в уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен» Минюста РА навестили А.Гукасяна, провели с ним беседу, были изучены соответствующие документы.
Как отмечается, с целью решения поднятых в заявлении Анаит Тарханян проблем состоялось обсуждение в Управлении уголовно-исполнительных учреждений министерства юстиции Армении.
«В результате достигнута договоренность:
Об обеспечении беспрепятственного допуска в УИУ „Нубарашен” выбранного А.Тарханян либо А. Гукасяном врача для оценки состояния здоровья Гукасяна.
О проведении в предстоящие нерабочие дни управлением уголовно-исполнительных учреждений в приоритетном порядке указанных в заявлении Анаит Тарханян, а также отмеченных в ходе беседы с Андреасом Гукасяном медицинских обследований.
О начале процедуры для обеспечения обследования Андреаса Гукасяна в городской больнице», – говорится в сообщении.
Напомним, 1 августа задержанный по подозрению в организации массовых беспорядков 29 июля в ереванском районе Сари тах член оппозиционного гражданского движения «Вставай. Армения» Андриас Гукасян был арестован решением суда на 2 месяца. Ему предъявлены обвинения по ч.1 ст.225 («Организация массовых беспорядков, сопровождавшихся насилием, погромами, поджогами, уничтожением или повреждением имущества, применением огнестрельного оружия, взрывчатых веществ или взрывных устройств либо оказанием вооруженного сопротивления представителю власти») Уголовного кодекса РА.