Որպես պետություն Արցախը կայացել է ՝ պետությանը բնորոշ բոլոր ատրիբուտներով. Շավարշ Քոչարյան
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում շնորհավորելով Արցախի ժողովրդին անկախության 25-ամյակի կապակցությամբ՝ նշեց, որ 25 տարվա ընթացքում Արցախի ժողովուրդը հստակ ապացուցեց, որ ինքը տեր է իր կայացրած որոշման, այսինքն՝ որպես պետություն Արցախը կայացել է ՝ պետությանը բնորոշ բոլոր ատրիբուտներով:
«Վերջին ապրիլյան պատերազմը ապացուցեց, որ Արցախի ժողովուրդը պատրաստ է և այսօր էլ ցանկացած արկածախնդրություն հետ մղելու»,-նշեց Շավարշ Քոչարյանը:
Ինչ վերաբերում է բանակցային գործընթացին, ապա Շավարշ Քոչարյանը նշեց, որ 20 տարուց ավելի տևած բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի դեսկրուտիվ այդ քաղաքականությունը արդեն ի հայտ է բերում կամ էլ առաջին պլան է մղում այն խնդիրը, որ ԼՂՀ-ի ճանաչումն է, որը կարող է արդյունավետ դարձնել ամբողջ բանակցային գործընթացը:
Անդրադառնալով հարցին, թե հնարավո՞ր է արդյոք` ինչ-որ պետություններ ճանաչեն Արցախի անկախությունը, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Կարծում եմ՝ սա այն պահն է, որ ԼՂՀ-ն այդ ուղղությամբ աշխատում է և դա նոր չէ, դեռևս կան այդպիսի որոշումներ, սակայն դա նահանգների մակարդակով, տեղական ինքնակառավարման մարմինների մակարդակով են, իսկ երկրներ դեռ չկան, սակայն այդ աշխատանքը կատարվում է, և շատ կարևոր է ուժերը կենտրոնացնել այդ ուղղությամբ»:
Դիտարկմանը, թե արդյոք դիվանագիտական ձախողում չէ, որ այս տարիների ընթացքում որևէ պետություն չի ճանաչել ԼՂՀ-ն, փոխարտգործնախարարը նշեց, որ այդպիսի խնդիր չի դրվել:
«Խնդիրը դրված էր բանակցային գործընթաց, միջազգային ճանաչում և այդ միջազգային ճանաչումը պամանավորում էր բանակցային գորընթացով: Բայց Ադրբեջանի ձևավորած դեսկրուտիվ դիրքորոշումը հենց խոսում է այն մասին, որ այսօր պետք է շատ լրջորեն, նույնիսկ վերանայել այն մոտեցումները, որոնք կային բանակցային գործընթացում»,- ասաց Շավարշ Քոչարյանը:
Ինչ վերաբերում է հողերի հետ վերադարձնելու խնդրի մասին խոսակցություներին, նա նշեց, որ չգիտի, թե ով է խոսում այդ մասին, սակայն այդպիսի խնդիր երբեք դրված չի եղել:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը, թե Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից հետո վերջապես բանակցություններն ընթանում են ճիշտ ուղով, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանեց. «Միթե 20 տարի իրենց ասածները ձեզ համար ակնհայտ չեն, որ դրանք որևէ մեկնաբանության կարիք չունեն: Իրենք ասում են այն, ինչն իրենց ձեռնտու է, մի բան է խոսվում բանակցային սեղանի շուրջ, այլ բան՝ այլ տեղ, դրա համար մեկնաբանելու որևէ կարիք չկա: Ոչ թե պետք է մեկնաբանել, այլ պետք է քո գիծն առաջ տանել»:
Նրա խոսքերով ՝ պետերբուրգյան հանիպումը շարունակությունն էր Վիեննայի հանդիպման, որոնց նպատակը մեկն է եղել. քանի դեռ շփման գծում կան սադրանքներ, կրակոցներ, բանակցային գործընթացը չի կարող առաջ գնալ: «Տրամաբանական , պարզ հարցադրումներ են: Բայց այդ ուղղությամբ չենք տեսնում արդյունք, իսկ արդյունք կլինի այն, որ իրոք համապատասխան մեխանիզմներ ներդրվեն, ընդլայնվի մոնիթորիգային խմբի կարողությունները և վերջ դրվեն այդ սադրանքներին»,-նշեց Շավարշ Քոչարյանը:

Политика 18:27 02/09/2016 Армения
Замглавы МИД Армении: Апрельские военные действия доказали готовность народа НКР отразить любую авантюру
Военные действия в зоне карабахского конфликта в начале апреля с.г. доказали, что народ Нагорно-Карабахской Республики готов и сегодня отразить любую авантюру. Об этом заявил в беседе с журналистами после сегодняшнего заседания правительства Армении заместитель министра иностранных дел РА Шаварш Кочарян, поздравив народ Арцаха с 25-летием провозглашения НКР.
«За 25 лет независимости народ НКР доказал, что несет ответственность за принятое решение, другими словами, Арцах состоялся как государство со всеми характерными для этого атрибутами», – отметил замглавы МИД Армении.
Что касается переговорного процесса по карабахскому урегулированию, то Ш. Кочарян сказал: «Деструктивная политика Азербайджана в длившемся уже более 20 лет переговорном процессе выводит на передний план вопрос признания независимости НКР, что может сделать более эффективным весь переговорный процесс».
На вопрос о том, возможно ли, чтобы те или иные страны признали независимость Арцаха, замглавы МИД РА ответил: «Пожалуй, сейчас тот момент, когда НКР работает в этом направлении, и это уже не новость. Независимость Арцаха признали пока определенные штаты, местные органы самоуправления, однако страны такого решения пока не принимали. Работа в этом направлении сейчас ведется, и довольно важно  сосредоточить на этом все силы».
На вопрос о том, можно ли назвать неудачей армянской дипломатии то, что за все эти годы НКР не признало ни одно государство, Ш. Кочарян ответил, что «подобной задачи  не ставилось».
По словам замглавы МИД РА, международное признание Арцаха обусловлено переговорным процессом по карабахскому урегулированию.
«Однако деструктивная позиция Азербайджана говорит именно о том, что сегодня необходимо довольно серьезно пересмотреть те подходы, которые были в переговорном процессе», –  отметил замглавы внешнеполитического ведомства РА.
Что касается муссируемых слухов о т.н. «сдаче территорий»,  Ш. Кочарян отметил, что ему неизвестно, кто говорит об этом, но подобного вопроса никогда не стояло.
На просьбу прокомментировать заявление министра иностранных дел Азербайджана Эльмара Мамедъярова о том, что после встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева 20 июня в Санкт-Петербурге «наконец, переговоры ведутся в правильном направлении», замглавы МИД РА сказал: «Неужели, за 20 лет вам так и не стало очевидно, что их заявления не нуждаются в комментировании. Они говорят лишь то, что им выгодно – за столом переговоров говорят – одно, в ином месте – другое, посему комментировать это заявление нет никакой необходимости. Нужно не комментировать, а продвигать собственную позицию».
Ш. Кочарян отметил, что встреча президентов в Петербурге представляла собой продолжение встречи глав государств 16 мая в Вене. «Данные встречи имели одну и ту же цель: до тех пор, пока на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил ведутся провокации, ведется стрельба, переговорный процесс не может продвигаться», – отметил заместитель министра иностранных дел Армении.
При этом Ш. Кочарян подчеркнул: «Это логичная, простая постановка вопросов. Однако в этом направлении мы не видим результатов, которые должны заключаться в том, чтобы действительно были внедрены соответствующие механизмы, расширились возможности мониторинговой группы ОБСЕ и был положен конец этим провокациям».