Մշակույթ 09:00 05/09/2016 Հայաստան
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը 2016/2017 թթ. համերգաշրջանին ունենալու է 68 համերգ՝ Հայաստանում և արտերկրում: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
«2015/2016 համերգաշրջանում ունեցել ենք 60 համերգ: Այս համերգաշրջանին էլ ունենք շատ հրավերներ, առաջարկներ, որոնցից դժվար է հրաժարվելը:  Նոր համերգաշրջանը մեկնարկում է արդեն այս ամիս: Ամենակարևորը՝ հոկտեմբերի 6-ից սկսվելու է Արամ Խաչատրյանի անվան միզազգային փառատոնը: 2017-ի սկզբի համար արդեն ունենք 3-4 հրավեր, որ պետք է մեկնենք»,- նշեց նա:
Խոսելով երաժիշտների մասին, Ս.Սմբատյանն ասաց, որ, իհարկե, նվագախմբից գնում են երաժիշտներ, նրանց փոխարեն գալիս են նորերը.
«Ունենք երաժիշտներ, ովքրե լքում են Հայաստանը: Բայց լավ է, որ դրսում նույնպես աշխատում են նվագախմբերում, ինչը մեծ չափանիշ է մեզ համար:
Հիմա նվագախումբն ամենալավ վիճակով է: Երբ աճում է կոլեկտիվը, շատ ավելի արագ է ընկալում թե գիտելիքը, թե ինֆորմացին, երբ նոր, ավելի եռանդուն  երիտասարդ մարդ է ինտեգրվում այդ ընտանիք՝ այսինքն նվագախմբին, շատ ավելի արագ է հասնում այն որակի, որին մենք հասել ենք 7-8 տարի առաջ:  Այս նոր սերունդը շատ ավելի պատրաստակամ է»:

Культура 11:05 05/09/2016 Армения
Государственный молодежный оркестр Армении в ходе концертного сезона 2016-2017гг. даст 68 концертов как в республике, так и за рубежом. Об этом в интервью Panorama.am сообщил художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра РА Сергей Смбатян.
«В ходе концертного сезона 2015-2016гг. Государственный молодежный оркестр Армении дал 60 концертов. В рамках этого концертного сезона нам также поступило множество приглашений и предложений, от которых сложно отказаться. Новый концертный сезон стартует уже в этом месяце. Важнее всего то, что 6 октября стартует Международный фестиваль имени Арама Хачатуряна. На начало 2017г. у нас уже есть 3-4 приглашения, которые мы также приняли и должны поехать», – сообщил С. Смбатян.
Говоря о музыкантах Государственного молодежного оркестра РА, дирижер отметил: «Безусловно, из оркестра уходят музыканты, и на их место приходят новые. Есть и те, кто покидают Армению, однако, здорово, что за рубежом они также работают в оркестрах, это большой показатель для нас. Сейчас Государственный молодежный оркестр Армении имеет наилучший состав. Когда коллектив растет, то знания, информация усваиваются намного быстрее, и когда в нашу семью интегрируется активный молодой музыкант, оркестр достигает того качества, которого мы добились 7-8 лет назад. Это новое поколение более подготовленное».
Отметим, на сегодняшний день в состав Государственного молодежного оркестра Армении входят 92 музыканта.