Քաղաքական 09:32 07/09/2016 Աշխարհում
Սիրիան եղել է միջազգային ռազմական և քաղաքական տարաբնույթ դավադրությունների կենտրոն 2011 թ. «քաղաքացիական պատերազմի» սկզբից ի վեր: Զանազան հակամարտող կողմերի թվում են Հեզբոլլահը, Իրանը, «Իսլամական պետությունը» (ԻԼԻՊ), Իսրայելը, Հորդանանը, քուրդ զինյալները, Լիբանանը, Կատարը, Ռուսաստանը, Սաուդյան Արաբիան, այլազան ահաբեկիչներ աշխարհի չորս կողմից, Սիրիան, սիրիական ընդդիմադիր խմբերը, Թուրքիան, Միացյալ Նահանգները և ՆԱՏՕ-ի այլ պետություններ:
Վերջին չարագուշակ զարգացումը թուրքական ներխուժումն էր Սիրիայի սահմանամերձ Ջարաբլուս քաղաքը, որը գրավված էր ԻԼԻՊ-ի կողմից: Սակայն, հակառակ թուրքական պրոպագանդայի, Թուրքիայի զինուժը Սիրիա չէր ներխուժել ԻԼԻՊ-ին դուրս մղելու համար, իսկ ամերիկյան ռազմաօդային ուժերը Ջարաբլուսի վրա ռումբեր չեն նետել թուրքական զորքերի առաջխաղացումն ապահովելու համար՝ ըստ Կոլումբիայի համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության ինստիտուտի Խաղաղաշինության և իրավունքների ծրագրի ղեկավար Դեյվիդ Ֆիլիպսի: Ֆիլիպսը որպես ավագ խորհրդական և արտաքին հարցերով մասնագետ աշխատել է ԱՄՆ պետդեպարտամենտում նախագահներ Քլինթոնի, Բուշի և Օբամայի պաշտոնավարության ժամանակ:
Թուրքիայի իսկական պլաններն էին կանխել Սիրիայի հյուսիս-արևմտյան հատվածում YPG-ի («Ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատներ») քուրդ զինյալների հետագա առաջխաղացումը, որոնք Միացյալ Նահանգների ամենավստահելի ռազմական դաշնակիցներն էին ԻԼԻՊ-ի դեմ պայքարում, մինչդեռ Էրդողանը նրանց անվանում է YPG-ի «ահաբեկիչներ»:
Ֆիլիպսը Huffington Post-ի իր հոդվածում բացահայտել է, որ «Թուրքական աջակցություն վայելող իսլամիստները երբեք չեն բախվել ԻԼԻՊ-ի հետ, այսպես կոչված, Ջարաբլուսի համար մղվող մարտում: Ներխուժումից առաջ, Անկարան գործարքի մեջ է մտել «Իսլամական պետության» հետ: Դիմադրելու փոխարեն, ԻԼԻՊ-ի զինված ուժերը պարզապես փոխել են իրենց հանդերձանքը «Սիրիական ազատ բանակի» (FSA) համազգեստով: Ջարաբլուսը ԻԼԻՊ-ից «ազատագրվեց» գրեթե առանց կրակոցի»: ԻԼԻՊ-ը, նախքան թուրքական ուժերի ներխուժումը, Ջարաբլուսից տարհանել էր բոլոր քաղաքացիներին, որովհետև չէր ցանկանում, որ «խաղաղ բնակիչները ճանաչեին FSA-ի անդամների հանդերձանքով ԻԼԻՊ-ի ակտիվ զինյալներին», գրել է Ֆիլիպսը:
«Զարմանալի չէ, որ Էրդողանը և ԻԼԻՊ-ը գործարք են կնքել: ԻԼԻՊ-ը և Էրդողանի «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը գաղափարակից են», պնդում է Ֆիլիպսը, քանի որ երկուսն էլ «Մուսուլման եղբայրներ» կազմակերպության ճյուղերն են: Չնայած պաշտոնական հերքումներին՝ մեծ թվով ապացույցներ կան, որ Թուրքիան 2014 թվականից ի վեր զենք և դրամական ու կազմակերպչական աջակցություն է տրամադրել իսլամիստներին Սիրիայում: Թուրքիան նաև նյութապես ապահովել է «Իսլամական պետությանը»՝ փոխադրելով նրա նավթը և այն վաճառելով միջազգային շուկայում: Ամեն ամիս մոտ 500 իսլամիստ զինյալներ շարունակում են Թուրքիայից տարանցիկ ճանապարհով փոխադրվել Սիրիա»:
Թուրք ղեկավարները ամենևին չեն թաքցնում իրենց իրական նպատակը: Էրդողանը հայտարարել է, որ ձգտում է հետապնդել YPG-ին և «մեր երկրին սպառնացող ահաբեկչական խմբերին»: Արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն խոստացել է, որ Անկարան կանի «անհրաժեշտ ամեն ինչ», որպեսզի քուրդ զինյալներին հեռու պահի Թուրքիայի սահմաններից:
Վաշինգտոնը գոհ չէ Թուրքիայի սխալ ուղղությամբ ընթացող ռազմական գործողություններից Սիրիայի հյուսիսում: Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյա Բրեդ ՄակԳըրկը ասել է CNN-ին. «թուրքերին երբեք չի հետաքրքրել Ջարաբլուսը՝ մինչև քրդերը ցանկացան հասնել այնտեղ»: Թուրքական հարձակումները քրդերի վրա ՄակԳըրկը անվանել է «անընդունելի և խորը մտահոգության աղբյուր» Միացյալ Նահանգների համար:
Veterans Today-ի խմբագիրը ևս խստորեն քննադատել է թուրքական ներխուժումը Սիրիա, ինչպես արտացոլված է նրա ծաղրական բացատրությունում. «թուրքական զորքերը, որոնք տարիներ շարունակ եղել են Սիրիայում «ԻԼԻՊ»-ի հանդերձանքով, պարզապես գնացել էին տուն՝ Թուրքիա, մի լավ լողացել, սափրվել, հագել իրենց թուրքական համազգեստը, ապա վերադարձել Սիրիա»:
Սիրիացի զինյալ Սաադեդին Սոմաան, որ միացել էր թուրքական ներխուժմանը Սիրիայում, իր հիասթափությունն է արտահայտնել «Նյու Յորք թայմսին»՝ ԻԼԻՊ-ի և Սիրիայի կառավարության փոխարեն քրդերի  դեմ պայքարի մեջ մոլորությամբ ներքաշվելու համար: «Բոլորը հետապնդում են իրենց սեփական շահերը, այլ ոչ թե Սիրիայի», դժգոհել է Սոմաան:
«Նյու Յորք թայմսի» հոդվածում ընդգծվում է, որ ապստամբ խմբերը ներքին պայքարների պատճառով «կարող են ուժեղ քննադատության ենթարկվել, որ նրանք, լավագույն դեպքում,  թուրքական կամ ամերիկյան գործակալներ են, իսկ վատագույն դեպքում՝ ԻԼԻՊ-ի դաշնակիցներ»: Բացի այդ, «Թուրքիայի օդային հարվածներից սպանվել էին 35 խաղաղ բնակիչներ քուրդ զինյալների հսկողության տակ գտնվող գյուղերում: Իսկ համացանցում տեղադրված տեսահոլովակից երևում էր, թե ինչպես էին ապստամբները ոտքերով հարվածում քրդական զինյալների բանտարկյալներին»: Որոշ զինյալներ, որոնք ուղեկցել էին թուրքական զորքերին Սիրիա ներխուժման ժամանակ, ինչպես Նուրեդին ալ-Զինքի անդամները, «մեղադրվեցին «Ալ-Քաիդայի» հետ առնչություն ունեցող խմբերի հետ կապեր ունենալու մեջ և խստորեն դատապարտվեցին, երբ մի խումբ զինյալներ տեսագրել էին իրենց կողմից երիտասարդ բանտարկյալի գլխատումը.... Իրենց մասնակցությունը Ջարաբլուսի գործողությանը վկայում է, որ նրանք բոլորովին չէին մեկուսացվում, առնվազն Թուրքիայի կողմից»:
Դեյվիդ Ֆիլիպսը եզրափակել է իր Huffington Post-ի մերկացնող հոդվածը չարագուշակ կանխատեսմամբ. «Սիրիան կլինի Էրդողանի Վաթեռլոոն: Միացյալ Նահանգների կառավարությունը չպետք է ինքն իրեն շղթայի Թուրքիայի խորտակվող նավին»:

Harut Sassounian: Turkey conspired with ISIS in its deceptive invasion of Syria
Syria has been the hub of shifting international military and political intrigues since the start of the ‘civil war’ in 2011. The diverse conflicting sides include: Hezbollah, Iran, Islamic State (ISIS), Israel, Jordan, Kurdish fighters, Lebanon, Qatar, Russia, Saudi Arabia, assorted terrorists from around the world, Syria, Syrian opposition groups, Turkey, the United States, and other NATO states.
The latest ominous development is the Turkish invasion of the Syrian border town Jarablus, which had been occupied by ISIS. However, contrary to Turkish propaganda, Turkey’s military did not invade Syria to chase out ISIS, and the U.S. Air Force did not drop any bombs on Jarablus to pave the way for the advancing Turkish troops, according to David Phillips, Director of the Program on Peace-Building and Rights at Columbia University’s Institute for the Study of Human Rights. Phillips had served as a Senior Adviser and Foreign Affairs Expert to the U.S. Department of State under Presidents Clinton, Bush, and Obama.
Turkey’s actual plans were to prevent further inroads into North-West Syria by Kurdish YPG fighters (People’s Protection Forces) who have been the most reliable military allies of the United States in countering ISIS, while Erdogan calls the YPG 'terrorists'.
Phillips revealed in his Huffington Post article that “Turkish-backed Islamists never engaged ISIS in the so-called battle for Jarablus. Before invading, Ankara made a deal with the Islamic State. Rather than resist, ISIS forces simply changed into FSA [Free Syrian Army] uniforms. Jarablus was ‘liberated’ from ISIS with barely a shot.” ISIS had evacuated all civilians from Jarablus prior to the Turkish invasion because it did not “want civilians to identify newly clad FSA members as hard core ISIS fighters,” Phillips wrote.
“It is not surprising that Erdogan and ISIS made a deal. ISIS and Erdogan’s Justice and Development Party (AKP) are ideologically aligned,” Phillips asserted, since “they are both branches of the Muslim Brotherhood. Despite official denials, there is a mountain of evidence that Turkey provided weapons, money, and logistical support to Islamists in Syria beginning in 2014. Turkey also underwrote the Islamic State by transporting its oil and selling it on the international market. About 500 Islamist fighters are still transiting from Turkey to Syria each month.”
Turkish leaders have made no secret of their true aim. Erdogan announced that his objective is to go after YPG and “terror groups that threaten our country.” Foreign Minister Mevlut Cavusoglu pledged that Ankara would “do what is necessary” to keep the Kurdish fighters away from the Turkish border.
Washington is not pleased with Turkey’s misdirected military actions in Northern Syria. Senior Pentagon official Brett McGurk told CNN that “the Turks never cared about Jarablus until the Kurds wanted to get there.” McGurk called the Turkish attacks on Kurdish fighters “unacceptable and a source of deep concern” for the United States.
The Editor of Veterans Today was also highly critical of the Turkish invasion of Syria as reflected in his cynical explanation: “Turkish troops who had been in Syria for years dressed up as ‘ISIS’ have simply gone home to Turkey, had a good wash and shave, put back on their Turkish uniforms then returned to Syria.”
Saadeddine Somaa, a Syrian Arab militant who joined the Turkish incursion into Syria, expressed to The New York Times his disappointment for being misled into fighting the Kurds instead of ISIS and the Syrian government. “Everyone is pursuing their own interests, not Syria’s,” Somaa complained.
The New York Times article stressed that due to in-fighting, the rebel groups “risk reinforcing criticism that they are Turkish and American proxies at best, de facto allies of ISIS at worst.” Furthermore, “Turkish airstrikes had killed 35 civilians in Kurdish-held villages. And there was a video online showing rebels kicking prisoners from the Kurdish-led militias.” Some of the fighters accompanying the Turkish troops’ incursion into Syria, such as members of Nooredine al-Zinki, “were accused of having ties to Qaeda-linked groups” and were “widely condemned when a group of its fighters videotaped themselves beheading a young prisoner…. Its participation in the Jarablus operation was an indication that it has not been completely shunned, at least by Turkey.”
David Phillips ended his revealing Huffington Post article with an ominous prediction: “Syria will be Erdogan’s Waterloo. The U.S. Government must not be tethered to Turkey’s sinking ship.”