Իրանի դեսպանը հույս է հայտնել, որ Հասան Ռոհանին կայցելի Հայաստան
Իրանը պատրաստ է ԼՂ հակամարտության լուծման գործում համագործակցել կողմերի հետ,-իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Քազեմ Սաջադին:
Իրանի դեսպանը, անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության հարցում Թեհրանի որդեգրած պաշտոնական դիրքորոշմանը, մասնավորապես ասել է. «Հակամարտության կողմերի ցանկության դեպքում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է համագործակցել հակամարտության լուծման գործում: Իրանը մշտապես հայտարարել է, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի միջազգային օրենքների սկզբունքի հիման վրա՝ բացառելով ռազմական ուժի կիրառումը:
Վերջին բախումների ժամանակ ևս Իրանի նախագահն ու արտգործնախարարը երկու կողմերի իրենց գործընկերներին էլ զսպվածության կոչ են արել, քանի որ հարևան երկրների կայունությունն Իրանի համար կարևոր է»:
ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանը, անդրադառնալով երկու երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխայցերին, հույս է հայտնել, որ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին կայցելի Հայաստան, որն ըստ դեսպանի՝ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար ամուր հիմք կլինի:

Politics 13:31 13/09/2016 Armenia
Iran is ready to cooperate with the parties toward the Nagorno Karabakh conflict settlement, Iranian Ambassador to Armenia Nazem Sajjad said, as quoted by ISNA agency.
Speaking of the Nagorno Karabakh conflict, the Iranian Ambassador referred to the official position of the Islamic Republic, saying: “In case of a consent of the parties, the Islamic Republic of Iran is ready to cooperate for the solution of the conflict. Iran has always stated that the conflict should be resolved in accordance with the principles of the International Law, excluding any military option”.
During the recent clashes the Iranian President and the Foreign Minister called for a restraint to both parties, since stability in the neighboring states is quite important for Iran