Տնտեսություն 12:20 19/09/2016
Պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը սեպտեմբերի 14-15-ը մասնակցել է ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 64-րդ նիստին։ Այն անցկացվել է Մինսկում, որտեղ պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։
ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արթուր Աֆրիկյանը։
Բելառուսի նախագահի հետ հանդիպմանը կարևորվել է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման, ինչպես նաև սահմանային անվտանգության ապահովման գործում մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության ընդլայնումը:
ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ընթացքում մաքսային գործի տարբեր ոլորտների վերաբերյալ 13 որոշում է ստորագրվել։ Դրանք առնչվում են ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների տեղեկատվական համակարգերի և ռեսուրսների անվտանգությանը, ապրանքների նկարագրման ու ծածկագրման ներդաշնակ համակարգի ռուսալեզու տարբերակին, արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկում փոփոխություններ կատարելուն, ինչպես նաև մաքսանենգության դեմ պայքարի համար պատասխանատու ստորաբաժանումների միջև օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակմանը:
Մեկ տարի ժամկետով ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նախագահ է ընտրվել Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը։

Экономика 12:42 19/09/2016 В мире
Делегация Комитета госдоходов Армении приняла участие в заседании Совета руководителей таможенных служб СНГ в Минске
Делегация Комитета государственных доходов при правительстве Армении 14-15 сентября приняла участие в 64-м заседании Совета руководителей таможенных служб государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ) в Минске.
Как сообщает пресс-служба КГД, с главами делегаций встретился президент Беларуси Александр Лукашенко. Делегацию Армении возглавлял первый заместитель председателя Комитета государственных доходов РА Артур Африкян.
На встрече с президентом Беларуси была отмечена важность увеличения объемов товарооборота, а также расширения сотрудничества между таможенными службами в обеспечении пограничной безопасности.
В ходе заседания Совета руководителей таможенных служб государств-участников Содружества Независимых Государств подписано 13 решений.
Руководитель ФТС России Владимир Булавин сроком на 1 год избран председателем Совета руководителей таможенных служб СНГ.