Հասարակություն 13:42 19/09/2016 Հայաստան
Բյուրականի աստղադիտարանի հիմնադրման 70-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը տոն է գիտական հանրության համար: Այսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահությունում  ՀՀ ԳԱԱ Վիկտոր Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանի  հիմնադրման 70-ամյակին նվիրված գիտաժողովի ժամանակ իր բացման խոսքում ասաց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
«Բյուրականի աստղադիտարանը, կարծես թե, հիմնադրվել է ԳԱԱ-ի հետ միասին, ԳԱԱ-ն հիմնադրվել է 1943-ին:  Այդ տարիներին Համբարձումյանը նշանակվեց ԳԱԱ նախագահ և այդ տարիների Համբարձումյանի գիտական գործունեության աստեղային տարիներն էին: Բազմաթիվ աշխատություններ արվեցին աստղագիտության մեջ Համբարձումյանի կողմից, որոնք ամբողջ աշխարհում ընդունվեց, և աստղադիտարանը հանդիսացավ ՀՀ գիտության այցեքարտն ամբողջ աշխարհում»,-նշեց Ռ. Մարտիրոսյանը::
Նշենք, որ գիտաժողովը անցկացվում է «Անկայուն Տիեզերք, էներգետիկ պաշարներ, ակտիվության երևույթներ և էվոլուցիայի գործընթացներ » թեմայով: Գիտական կազմկոմիտեում ընդգրկված են գիտնականներ Հայաստանից, Ֆրանսիայից, Էստոնիայից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Իտալիայից: Հրավիրված զեկուցողների թվում են արտասահմանյան 24 և Հայաստանի 11 գիտնականներ, գիտաժողովի մասնակիցների ընդհանուր թիվը 70 է:
Գիտաժողովի նպատակն է քննարկել Բյուրականի աստղադիտարանում ծնունդ առած և հարակից գիտական ուղղություններում ձեռք բերված հաջողությունները՝ առաջխաղացման, գալակտիկաների միջուկային ակտիվության հետազոտական տիրույթները, ճառագայթման փոխանակման տեսությունը:
ՀՀ ԳԱԱ  Բյուրականի աստղադիտարանը հիմնադրվել է 1946 թվականին: 1998 թվականից այն կրում է առաջին տնօրեն Վիկտոր Համբարձումյանի անունը:

Общество 17:19 19/09/2016 Армения
Международная научная конференция, посвященная 70-летию со дня основания Бюраканской астрофизической обсерватории имени В. А. Амбарцумяна Национальной академии наук (НАН) Армении, – праздник для научного сообщества.  Об этом заявил сегодня в ходе данной конференции в президиуме НАН РА председатель Национальной академии наук Армении Радик Мартиросян.
Отметим, посвященная 70-летию со дня основания Бюраканской астрофизической обсерватории имени В. А. Амбарцумяна НАН РА Международная научная конференция призвана озвучить такую тему, как «Нестабильный космос, энергетические запасы, явления активности и эволюционные процессы». В состав оргкомитета входят ученые из Армении, Франции, Эстонии, России, США и Италии. В качестве докладчиков приглашены 24 ученых из-за рубежа и 11 – из Армении, а общее число участников данной конференции составляет 70 человек.
«Кажется, будто Бюраканская астрофизическая обсерватория была основана вместе с Национальной академии наук РА в 1943 году. В эти годы Виктор Амбарцумян был назначен председателем НАН РА, и именно тогда начались звездные годы его научной деятельности. В сфере астрономии В. Амбарцумян проделал много работы, которая была признана во всем мире, а Бюраканская обсерватория стала визитной карточкой научной деятельности в Армении», – подчеркнул Радик Мартиросян.
Бюраканская астрофизическая обсерватория Национальной академии наук РА была основана в 1946 году. В 1998 году Обсерватория была названа в честь первого директора данного научного учреждения Виктора Амбарцумяна.