Իրավունք 16:43 19/09/2016 Հայաստան
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ շարունակվում է զինված խմբի կողմից հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պարեկապահակակետային ծառայության (ՊՊԾ) գնդի վարչական շենքերն ու հարակից տարածքը զավթելու և պահելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 219-րդ և 235-րդ հոդվածներով հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: ՊՊԾ գնդի շենքերն ու տարածքը զավթած զինյալների խմբում ընդգրկված են եղել 31 անձինք:
Ըստ աղբյուրի, պարզվել է, որ վերջիններս զինված են եղել ապօրինաբար ձեռք բերված 14 ինքնաձիգներով և այլ զենք-զինամթերքով: Գնդի տարածքում գտնվող զինված խմբին օժանդակել են ևս 18 անձինք, ովքեր տարբեր եղանակներով փորձել են շրջանցել իրավապահ մարմինների պատնեշը, միանալ զինված խմբին, ինչպես նաև գնդի տարածքից դուրս տարբեր միջոցներով աջակցել զինված խմբի գործողություններին՝ պատանդներին և զավթված շինությունները պահելուն:
Օժանդակողներից Արթուր Սարգսյանին 2016 թվականի հուլիսի 26-ին հաջողվել է ճեղքել ոստիկանական պատնեշը և միանալ զինված խմբի անդամներին:
«Չնայած հանրության մեջ տարածված այն կարծիքին, թե օժանդակող Արթուր Սարգսյանի գործողություններն արտահայտվել են ընդամենը զինյալներին սնունդ հասցնելով, այնուամենայնիվ, կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2016թ. հուլիսի 26-ին ՊՊԾ գնդի տարածք մտնելուց հետո մինչև օգոստոսի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում վերջինս կատարել է ինչպես զավթած տարածքն ու շենքերը,  այնպես էլ պատանդառված բուժ աշխատողներին պահելուն ուղղված ակտիվ գործողություններ:
Մասնավորապես՝ Ա. Սարգսյանը կատարել է տարածք բերված բժշկական սարքավորումների, բուժաշխատողների բեռների ստուգում՝ իրավապահների կողմից ենթադրաբար տեղադրված գաղտնալսող սարքերի հայտնաբերման նպատակով, նորոգել է զինյալների կապի միջոցները, բացի այդ, անձամբ զինված իրականացրել է պատանդների պահպանությունը:
Օժանդակողներից 15-ը կալանավորված են: Երեքի նկատմամբ ընտրվել է անազատության հետ չկապված խափանման միջոց:
Նշվում է, որ քննչական և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են ՊՊԾ գունդը զավթած զինյալների կողմից ոստիկանության 3 ծառայողներին՝ Ա. Վանոյանին, Յու.Տեփանոսյանին, Գ.Մկրտչյանին, ապօրինաբար կյանքից զրկելու հանգամանքները պարզելու, սպանությունները կատարած անձանց բացահայտելու, այդ հանցանքները կատարելու համար վերջիններիս որպես մեղադրյալ ներգրավելու նպատակով բավարար ապացույցների համակցություն ձեռք բերելու ուղղությամբ:
Նախաքննությունը շարունակվում է նաև ՀՀ ոստիկանության 10 աշխատակիցների (այդ թվում երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների և 7 քաղաքացիական  անձանց պատանդառման, ոստիկանության 7 ծառայողների տարբեր աստիճանի հրազենային վնասվածքներ պատճառելու, ՊՊԾ գնդի վարչական շենքում տեղադրված «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ» ՓԲ ընկերության բանկոմատը կոտրելու և դրանում առկա առանձնապես խոշոր չափերի հասնող շուրջ 14 մլն ՀՀ դրամ գումարը հափշտակելու, ՊՊԾ գնդի տարածքում պահվող զենք-զինամթերքը, գնդի ծառայողների և քաղաքացիական անձի անձնական գույքն ու գումարները հափշտակելու, ինչպես գնդին պատկանող ոստիկանական, այնպես էլ քաղաքացիական անձանց պատկանող ավտոմեքենաները, այլ գույք հրկիզելու և դիտավորությամբ վնասելու հանգամանքները պարզելու, այդ հանցագործությունները կատարելու մեջ զինված անձանցից յուրաքանչյուրի մասնակցությունը բացահայտելու և հիմնավորելու ուղղությամբ:
Քննությամբ պարզվել է, որ սույն թվականի հուլիսի 29-ի լույս 30-ի գիշերը Երևանի Սարի Թաղ թաղամասում տեղի ունեցած իրադարձությունների ընթացքում ՊՊԾ գնդի տարածքից արձակված կրակոցներով վիրավորվել ու կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս է պատճառվել ծառայություն իրականացնող ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրաձիգ Փ. Մնացականյանի առողջությանը, հրազենային վնասվածքներ են պատճառվել նաև ոստիկանության ծառայող Տ. Գևորգյանին, ինչպես նաև դիտավորությամբ վնասվել են ոստիկանության մի շարք տրանսպորտային միջոցներ:

Право 19:13 19/09/2016 Армения
Специальная следственная служба Армении: Артур Саркисян не просто доставил еду захватившей полк ППС группе «Сасна црер»
По факту захвата территории Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване в июле этого года уголовное дело возбуждено по статьям 219 (Захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) и 235 (Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА. Об этом заявляет Специальная следственная служба Армении.
В сообщении ССС отмечается, что в состав захватившей полк ППС вооруженной группы входил 31 человек.
«Выяснилось, что последние были вооружены 14-ю незаконно приобретенными автоматами и другими оружием и боеприпасами. Находившейся на территории полка вооруженной группе помогали еще 18 человек, которые разными путями пытались обойти выстроенное правоохранительными органами оцепление, присоединиться к вооруженной группе, а также разными средствами содействовать за пределами полка ее действиям, в частности, удерживанию заложников и захваченных сооружений.
26 июля одному из таких содействующих лиц – Артуру Саркисяну – удалось прорвать полицейский кордон и примкнуть к членам вооруженной группы. Несмотря на бытующее среди общественности мнение о том, что действия Артура Саркисяна проявились всего лишь в доставке продовольствия членам вооруженной группы, тем не менее, проведенным следствием было установлено, что 26 июля с момента въезда на территорию ППС до 31 августа последний совершал активные действия, направленные на удержание как захваченных территорий и зданий, так и взятых в заложники медработников. В частности, А. Саркисян проверял доставленные на территорию медоборудование и вещи медработников, с целью обнаружения якобы установленных правоохранителями подслушивающих устройств починил средства связи вооруженных людей. Кроме того, он лично с оружием охранял заложников», – говорится в сообщении пресс-службы ССС.
В ведомстве также отметили, что 15 человек из числа подельников были взяты под стражу. В отношении трех из них избрана мера пресечения, не связанная с заключением под стражу.
«В настоящее время продолжаются следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств незаконного лишения жизни трех сотрудников Полиции РА, установление личностей лиц, совершивших убийство, получение совокупности доказательств, достаточных для привлечения последних в качестве обвиняемых за совершение данных преступлений. Продолжается также предварительное следствие для установления обстоятельств захвата 10 сотрудников Полиции Армении (в том числе двух высокопоставленных чиновников) и семерых гражданских лиц, нанесения 7 служащим огнестрельных ранений различной степени тяжести, порчи банкомата компании ЗАО “Акба-Кредит агрикол банк” и хищения имевшейся в нем суммы в особо крупном размере, примерно 14 млн. драмов, личного имущества и денежных средств сотрудников полка и гражданского лица, а также поджога и умышленного повреждения принадлежащих как полку, так и гражданским лицам автомобилей и другого имущества, раскрытия и обоснования участия каждого из вооруженных лиц в данных деяниях», – говорится в заявлении ведомства.
Сообщается также: следствием установлено, что в ходе событий, имевших место в ереванском квартале Сари тах в ночь с 29 на 30июля с.г., в результате произведенных с территории полка ППС выстрелов был тяжело ранен сотрудник внутренних войск Полиции РА П. Мнацаканян, который в тот день нес службу. Огнестрельные ранения получил также сотрудник Полиции Т. Геворкян, а также умышленно были повреждены ряд транспортных средств Полиции РА.
«Предварительное следствие продолжается, о ходе расследования периодически будет предоставляться дополнительная информация», – отмечается в сообщении.
Напомним, 17 июля группа «Сасна црер» захватила полк Патрульно-постовой службы Полиции Армении в Ереване, требуя освобождения члена инициативной группы оппозиционного движения «Новая Армения» Жирайра Сефиляна. Группа сложила оружие и сдалась властям 31 июля. Все это время в столице проводились акции протеста и шествия «в поддержку» группы «Сасна црер», сопровождавшиеся массовыми беспорядками. В ходе всех этих развитий были убиты полицейские, десятки граждан и стражей порядка получили ранения, множество граждан и активистов были задержаны.