Հասարակություն 17:06 20/09/2016 Հայաստան
Սեպտեմբերի 20-23-ը Փարիզում՝ «IFTM Top Resa-2016» ամենամյա միջազգային ցուցահանդեսին հայկական 7 ընկերություններ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի աջակցությամբ  ներկայացնում են Հայաստանն ու Արցախը, որպես գրավիչ զբոսաշրջային ուղղություններ:
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ «IFTM Top Resa»-ն աշխարհում ոլորտի խոշորագույն իրադարձություններից է, որին մասնակցում են արտագնա զբոսաշրջությամբ զբաղվող գործակալություններ, հյուրանոցային և ռեստորանային ծառայություններ մատուցողներ, փոխադրող ընկերություններ և ծրագրավորողներ։ Ոլորտի այս խոշոր իրադարձությանը մասնակցում է 32 հազար գործարար ու մասնագետ՝ 158 երկրից, ինչը ցուցահանդեսը հարթակ է դարձնում եվրոպացի գործընկերների հետ նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու համար:
«Եվրոպան Հայաստանի համար թիրախային շուկա է, և դեպի Երևան եվրոպական ավիափոխադրողների կողմից իրականացվող ուղիղ չվերթերը մրցունակ ու առավել գրավիչ են դարձնում հայկական ուղղությունը: Բացի այդ, եվրոպացի զբոսաշրջիկները գնահատում են էկոլոգիապես մաքուր սնունդը, պատմաճարտարապետական հուշարձանների առկայությունը, որոնցով այդքան հարուստ են հայկական երկու պետությունները: Կարծում եմ, այս ամենը կնպաստի հայկական զբոսաշրջային արդյունքի առաջխաղացմանը ֆրանսիական շուկայում»,-նշել է Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանը:
«IFTM Top Resa»-ն քառօրյա միջոցառում է, որը հիմնադրվել է 1978-ին ֆրանսիական Դովիլ քաղաքում՝ սկզբնապես ներառելով միայն հանգստին ուղղված զբոսաշրջային առաջարկներ։ Հետագայում միջոցառումն ընդլայնել է շրջանակը՝ դառնալով բազմաթիրախ շուկայական իրադարձություն և անցկացվում է Փարիզում։

Economy 19:04 20/09/2016 Region
On September 20-23, with the support of Armenia Development Fund, 7 Armenian companies will present Armenia and Artsakh as attractive tourist destinations during IFTM Top Resa-2016 international exhibition in Paris.
According to ADF press service, IFTM Top Resa is the world's biggest event of the field, where agencies involved in outgoing tourism, hotel and restaurant services providers, transportation companies and developers participate. 32 thousand entrepreneurs and professionals from 158 countries participate in this major event making it a platform for the acquisition of new agreements with European partners.
“Europe is the target market for Armenia, and direct flights to Armenia conducted by European airlines make it more attractive and competitive. Furthermore, the European tourists appreciate the ecologically clean food, existence of historical and architectural monuments. I think all of this will contribute to promoting the local tourism product in the French market,” ADF executive director, Karen Mkrtichyan said.
Created in 1978, Top Resa was originally held in Deauville and specialised in leisure travel. In 2008, it underwent a major overhaul. The IFTM Top Resa show moved to Paris and became a multi target market event for all travel types: leisure, business and event. Its products, content and tools have constantly evolved to keep pace with the rapidly changing tourism market.