Քաղաքական 10:19 20/09/2016
Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իրանի ներքին գործերի նախարար Աբդուռռեզա Ֆազլիի հետ:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, զրույցի ընթացքում արծարծվել են հարևան երկրների բարիդրացիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Հանդիպմանը քննարկվել է Հայաստանի ոստիկանության և Իրանի ներքին գործերի նախարարության միջև հաստատված արդյունավետ փոխգործակցության հետագա ընդլայնումը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Աբդուռռեզա Ֆազլին գոհունակությամբ արձանագրել են, որ Հայաստանի և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրերի պահանջի վերացման վերաբերյալ հուշագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո փոխադարձ այցելությունների զգալի աճ է գրանցվել։

Issues related to development of Armenian-Iranian relations discussed in New York
Armenian acting Foreign Minister Eduard Nalbandian who is on working visit to New York, met with the Interior Minister of the Islamic Republic of Iran Abdolreza Fazli, press department of Armenia’s Foreign Ministry reported.
During the meeting, issues related to further development of the friendly relations between the two neighboring states were discussed. Along with that, the parties reflected on the enhancement of the ongoing efficient cooperation between the Armenian Police and Iranian Ministry of Internal Affairs.
Foreign Minister Eduard Nalbandian, Interior Minister Abdolreza Fazli referred with satisfaction to the grow of the mutual visits between Iranians and Armenians after the memorandum on abolishment of mutual visa regime came into effect on August 6.