Քաղաքական 19:28 22/09/2016 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է սեպտեմբերի 21-23-ը Երևանում անցկացվող Համահայկական գիտական համաժողովի մասնակիցներին՝ հայազգի ճանաչված գիտնականների ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից, Ճապոնիայից, Դանիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից և մի շարք այլ երկրներից: Համաժողովը կազմակերպվել է ՀՀ Նախագահի աջակցությամբ գործող Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի շրջանակներում և նվիրված է ՀՀ անկախության 25-ամյակին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գիտնականներին հայրենիքում և շնորհավորել Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակման 25-ամյակի առթիվ: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Համահայկական գիտական համաժողովի անցկացումը քաղաքամայր Երևանում՝ գիտության գրեթե բոլոր բնագավառները ներկայացնող հայազգի ճանաչված գիտնականների մասնակցությամբ:
Նմանատիպ միջոցառումները, Նախագահի համոզմամբ, լավ հնարավորություն են ոչ միայն համախմբելու աշխարհի հայ գիտնականներին, այլև նրանց փորձն ու կապերն օգտագործելու հայազգի երիտասարդ գիտնականներին միջազգային հարթակներում պատշաճ ներկայացնելու և գիտության զարգացման ժամանակակից միտումներին հաղորդակից դարձնելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցող գիտնականները ՀՀ Նախագահին ներկայացրել են համաժողովի ընթացքից իրենց տպավորություններն ու միջոցառումից ակնկալիքները:
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է գիտնականներին հետաքրքրող հարցերին, ներկայացրել կրթության և գիտության բնագավառում իրականացվող պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, դրանց շրջանակներում հատկապես երիտասարդ գիտնականներին խրախուսման, նրանց գործունեության օժանդակմանն ուղղված ծրագրերը:
Հայազգի գիտնականները Հանրապետության Նախագահի հետ մտքեր են փոխանակել Հայաստանում գիտության և կրթության զարգացման խթանման նպատակով համատեղ հետագա համագործակցության շուրջ:

Общество 20:40 22/09/2016 Армения
Президент Серж Саргсян обсудил с участниками Всеармянской научной конференции вопросы продвижения науки в Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участников Всеармянской научной конференции, которая проходит в Ереване 21-23 сентября. Подробности передает пресс-служба главы государства.
На форум приехали известные учёные – армяне из США, РФ, Японии, Дании, Германии, Испании и ряда других стран. Конференция организована в рамках проекта помощи молодым учёным, действующего при содействии Президента РА, и посвящена 25-летию независимости Армении.
Президент С. Саргсян приветствовал учёных на родине и поздравил с 25-летием провозглашения независимости РА. Серж Саргсян подчеркнул важность проведения Всеармянской научной конференции в столице Ереване при участии известных армянских учёных, представляющих почти все области науки.
По словам главы государства, подобные мероприятия являются хорошей возможностью не только для того, чтобы сплотить армянских учёных всего мира, но и использовать их опыт и связи для должного представления молодых армянских учёных на международных площадках и приобщить армянскую научную молодёжь к современным тенденциям развития науки.
Участвовавшие на встрече учёные представили президенту РА свои впечатления о ходе конференции и ожидания от этого мероприятия.
Серж Саргсян ответил на интересовавшие учёных вопросы, представил основные направления государственной политики в сфере образования и науки и те проекты, которые в рамках этой политики осуществляются в направлении поощрения молодых учёных, оказания помощи в их деятельности.
Армянские учёные обменялись с президентом мнениями о дальнейшем сотрудничестве с целью стимулирования развития науки и образования в Армении.