Քաղաքական 10:47 23/09/2016
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Նյու Յորքում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի և Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման արդյունքներով հայտարարություն   են տարածել, որում մասնավորապես ասվում է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Պիեր Էնդրիոն (Ֆրանսիա) և Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում առանձին հանդիպումներ են անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ` շարունակելու քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ:
Հանդիպման ընթացքում մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել վերջերս Վիեննայում (2016 թ. մայիս) և Սանկտ Պետերբուրգում (2016 թ. հունիս) գագաթնաժողովներում ընդունված որոշումների կիրառմանը: Մասնավորապես, մենք քննարկել ենք հետագա քայլերը, որոնք կարող են ստեղծել բարենպաստ միջավայր առարկայական բանակցությունների առաջընթացի համար, ինչն էլ կարող է հանգեցնել հակամարտության կարգավորմանը:
Մենք մտքեր ենք փոխանակել այն առաջարկների շուրջ, որոնք կարող են քննարկվել կողմերի միջև:Մեր կառավարությունները պատրաստ են կազմակերպել երկու երկրների արտգործնախարարների կամ նախագահների հանդիպում նրանց համար ընդունելի ժամանակ:

Минская группа ОБСЕ: Мы готовы провести новую встречу президентов или глав МИД Армении и Азербайджана
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ, занимающиеся урегулированием карабахского конфликта, выступили с заявлением по итогам встреч с и.о. министра иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном и главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым в Нью-Йорке. Заявление опубликовано на сайте ОБСЕ.
«Сопредседатели МГ ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Пьер Андрие (Франция) и Джеймс Уорлик (США), а также личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик провели отдельные встречи с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана на полях 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке – с целью продолжить обсуждения в направлении урегулирования карабахского конфликта.
В ходе встреч мы уделили особое внимание реализации решений, принятых на последних саммитах в Вене (май 2016 года) и Санкт-Петербурге (июнь 2016 года). В частности, мы обсудили дальнейшие шаги, которые могли бы создать благоприятную атмосферу для существенного продвижения предметных переговоров и привести к урегулированию конфликта.
Мы обменялись мнениями по предложениям, которые могут быть обсуждены сторонами. Наши правительства готовы провести еще одну встречу президентов или министров иностранных дел двух стран в приемлемое для них время.