Հասարակություն 11:46 23/09/2016 Հայաստան
Մայրաքաղաքի օրվան նվիրված միջոցառումների հետ կապված հարցեր են քննարկվել  Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մոտ անցկացված աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ: Միջոցառումների անցկացման հետ կապված՝  քաղաքապետն աշխատանքային խմբի ուշադրությունը հրավիրել է մասնավորապես այն հանգամանքի վրա, որ դրանք այս տարի պետք է կազմակերպվեն ավելի համեստ ձևաչափով: Այս մասին հայտնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Տեղյակ եք, որ դեռ այս տարվա մայիսին վերանայեցինք Երևան քաղաքի 2016թ. հաստատված բյուջեի մշակութային միջոցառումների համար նախատեսված ֆինանսական միջոցները, որի հաշվին էլ համապատասխան աջակցություն ցուցաբերեցինք ապրիլի սկզբին առաջնագծում զոհված, վիրավոր և հաշմանդամություն ձեռք բերած երևանաբնակ զինծառայողների ընտանիքներին: Եվ դեռ այն ժամանակ նշել էի, որ այդ վերանայումը հիմնականում իրականացվել է «Էրեբունի-Երևան» տոնակատարության համար նախատեսված ֆինանսական միջոցներից:
Ըստ այդմ, Երևանի օրվան նվիրված միջոցառումներն այս տարի կանցկացվեն ավելի համեստ ձևաչափով, միայն մեկ օր՝ հոկտեմբերի 8-ին, նաև ծրագրում չենք ներառի ավանդական դարձած Հանրապետության հրապարակի տոնական համերգն ու քաղաքապետարանի գլխավոր մասնաշենքի առջև անցկացվող տոնական շքերթը:
Փոխարենը  լիարժեք կիրականացվի տոնակատարության սոցիալական բաղադրիչը, որի շրջանակում 2798 ընտանիքների, վերջին տարիներին ձևավորված ավանդույթի համաձայն, կտրամադրվեն անակնկալ նվերներ: Ինչ վերաբերում է տոնական միջոցառումներին, մենք պետք է այնպես անենք, որ լիարժեք ապահովենք մեր համաքաղաքացիների և մայրաքաղաքի հյուրերի տոնական տրամադրությունն այդ օրը», - նշել է քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցող սոցիալական ապահովության վարչության պետ Ռուզաննա Զաքարյանը զեկուցել է, որ սոցիալական բաղադրիչի իրականացման նպատակով ստեղծված աշխատանքային խումբն արդեն իսկ կազմել է ընտանիքների ցանկը, որոնք կընդգրկվեն «Էրեբունի-Երևան 2798» տոնակատարության շրջանակում նախատեսված սոցիալական աջակցության ծրագրում: Քաղաքապետը հանձնարարել է կազմել նաև սահմանամերձ գոտիներում ծառայող երևանաբնակ զինծառայողների ծնողների այցի կազմակերպման ծրագիրը, որը ևս ներառված է տոնակատարության միջոցառումների ծրագրում և կկազմակերպվի հոկտեմբերին:

Общество 12:15 23/09/2016 Армения
Тарон Маргарян: Приуроченные ко Дню Еревана мероприятия в этом году пройдут в более скромном формате
В ходе состоявшегося у мэра Еревана Тарона Маргаряна рабочего совещания были обсуждены вопросы, связанные с мероприятиями, приуроченными ко Дню столицы. Подробности представляет пресс-служба мэрии Еревана.
В частности, мэр обратил внимание рабочей группы на тот факт, что в этом году мероприятия должны быть проведены в более скромном формате.
«Вам известно, что в мае текущего года мы пересмотрели схему выделения финансовых средств из бюджета города Ереван на 2016 на проведение культурных мероприятий. За счет этого пересмотра мы оказали соответствующую поддержку проживающим в Ереване семьям погибших, раненных и получивших инвалидность на передовой в начале апреля сего года военнослужащих.
Еще тогда я отметил, что пересмотр бюджета в основном был осуществлен за счет финансовых средств, выделенных для проведения празднества „Эребуни-Ереван”. Следовательно, в этом году мероприятия, приуроченные ко Дню города, пройдут в более скромном формате. Вместо двух дней празднования будет только один – 8-го октября.
Также в программу мероприятий не будут включены традиционный праздничный концерт на Площади Республики и праздничный парад, проводимый перед главным зданием мэрии Еревана. Вместо этого полностью будет реализована социальная составляющая программы, в рамках которой, согласно сформированной за последние годы традиции, 2798 семей получат подарки. Что касается мероприятий, мы должны сделать все, чтобы обеспечить праздничное настроение наших сограждан и гостей столицы», – подчеркнул мэр Тарон Маргарян.
Начальник управления социального обеспечения аппарата мэрии Еревана Рузанна Закарян доложила мэру, что сформированная рабочая группа составила список семей, которые в рамках празднества «Эребуни-Ереван 2798» будут включены в программу социальной поддержки.
Отмечается также, что реализуемая в рамках празднества «Эребуни-Ереван 2797» программа, которая предоставит возможность родителям военнослужащих срочной службы навестить своих сыновей в приграничных воинских частях, будет организована в октябре.
Координатору рабочей группы, заместителю мэра Еревана Араму Сукиасяну поручено подробнее представить программу празднества в ходе пресс-конференции, запланированной на 26 сентября.