Քաղաքական 10:30 23/09/2016 Հայաստան
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ, ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանի նախագահությաբ սեպտեմբերի 22-ի առավոտյան Նյու Յորքում տեղի ո ունեցել կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպմանը քննարկվել են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբելայի 71-րդ նստաշրջանի օրակարգին վերաբերող հարցեր, ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնահերթությունները, համատեղ ձեռնակվելիք քայլերը։
Նախարարները մտքեր են փոխանակել ՀԱՊԿ գործունեությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի, ներառյալ` արտաքին քաղաքականության համադրման, միջազգային կառույցներում համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերի շուրջ:
Քննարկվել են հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի և ՀԱՊԿ մյուս կանոնադրական մարմինների նիստերի նախապատրաստական աշխատանքները։ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել հրատապ միջազգային հիմնախնդիրների և դրանց կարգավորման ուղղությամբ իրականացվող քայլերի շուրջ։

Политика 10:58 23/09/2016 Армения
При председательстве Эдварда Налбандяна в Нью-Йорке состоялось заседание Совета министров иностранных дел ОДКБ
При председательстве и.о. министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна утром 22 сентября в Нью-Йорке состоялось заседание Совета министров иностранных дел Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ). Подробности представляет пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся повестки дня 71-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, приоритеты государств-членов ОДКБ, совместные шаги.
Министры обменялись мнениями вокруг широкого сектора вопросов, касающихся деятельности ОДКБ, в том числе шагов по повышению эффективности сотрудничества в рамках международных структур.
Обсуждались также работы по подготовке предстоящих в октябре в Ереване сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ и заседаний других уставных органов Организации.
Главы МИД стран ОДКБ обменялись мнениями вокруг актуальных международных проблем и шагов в направлении их урегулирования.