Տնտեսություն 10:59 26/09/2016
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախաբացթողումային հսկողության վարչությունը Բագրատաշենի, Բավրայի և Մեղրիի մաքսակետերում կանխել է մաքսային կանոնների խախտման մի շարք փորձեր:
Կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդմամբ, մասնավորապես` վարչության աշխատակիցները Բագրատաշենի մաքսակետում մի քանի դեպքով հայտնաբերել են շուրջ 1.5 տոննա թուրքական և վրացական ծագման լոլիկ:
Մաքսանենգները համապատասխան ձևակերպումներից խուսափելու նպատակով` ապրանքը թաքցրել են բեռնատար ավտոմեքենաների բեռնախցիկներում հատուկ պատրաստված թաքստոցներում: Վարչության աշխատակիցները կանխել են նաև անօրինական ճանապարհով շուրջ 600 կգ մաքրող միջոցների և 200 լիտր մեքենայի յուղի ներկրման փորձեր:
ՆՀՎ վարչությունը բացահայտել է չհայտարարագրված մի շարք ապրանքներ ևս, այդ թվում` կենցաղային իրեր, տեխնիկա, սննդամթերք, զարդեր և այլն: Եղել են նաև ապրանքների թերհայատարարագրման, մաքսային ապահովման միջոցի վնասման և մաքսային կանոնների խախտման փորձեր:

Право 12:36 26/09/2016 Армения
Сотрудники Комитета госдоходов пресекли попытку контрабандного ввоза в Армению турецких и грузинских томатов
Сотрудники Управления предтаможенного контроля Комитета государственных доходов Армении на таможенных пунктах Баграташена, Бавры и Мегри пресекли ряд попыток нарушения таможенных правил.
Как сообщает пресс-служба КГД, в частности сотрудники Управления на таможенном пункте Баграташена обнаружили 1,5 т незадекларированных помидоров турецкого и грузинского происхождения.
Контрабандисты, во избежание оформления таможенных деклараций, спрятали товар в специально оборудованных в кузовах грузовых автомобилей тайниках. Сотрудники управления также пресекли попытки ввоза незаконным путем в страну около 600 кг моющих средств и 200 литров машинного масла.
Сообщается, что был также выявлен ряд незадекларированных товаров, в том числе хозяйственные товары, техника, продукты питания, украшения, и т.д.. Выявлены и попытки ненадлежащего декларирования товаров и нарушения таможенных правил.