Քաղաքական 13:39 26/09/2016 Հայաստան
ՀՀԿ- ՀՅԴ հուշագրում նշված չէ, թե երեք նախարարական պորտֆելներից որոնք են տրվելու Դաշնակցությանը. Վահրամ Բաղդասարյան
ՀՀԿ- ՀՅԴ հուշագրում նշված չէ, թե երեք նախարարական պորտֆելներից որոնք են տրվելու Դաշնակցությանը: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով էկոնոմիկայի նախարարի  պաշտոնակատար Արծվիկ Մինասյանի պաշտոնից հեռանալու հարցին:
«Հուշագրում մենք որևէ նման պայմանավորվածություն չունենք, հուշագրում կա քանակների մասին, որ երեք դաշնակցական մեր գործընկերները պետք է լինեն կառավարության կազմում, և մենք դա պահպանում ենք: Իսկ թե ով որտեղ կլինի՝ համբերեք  Կառավարության ձևավորմանը, ՀՀ նախագահի հրամանագրին»,- նշեց Վահրամ Բաղդասարյանը:
Հարցին, թե արդյոք դժգոհ էին Արծվիկ Մինասյանից, նա չբավարարեց ՀՀԿ-ի պահանջներին, որ նրան փոխարինում են այլ անձով, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ասաց, որ եթե  չբավարարեր պահանջներին, բնականաբար, այլ արձագանք կլիներ: «Այսօր մենեք ունենք նորանշանակ վարչապետ, ձևավորվում է նոր կառավարություն, նոր մոտեցումներ, նոր գործքիներ և նպատակահարմարությունն այն է, թե ով որտեղ ավելի օգտակար ու պիտանի կլինի: Գնահատելով և ավելի առավելություն տալով Արծվիկ Մինասյանին այլ ոլորտում, հնարավոր է նա տեղափոխվի այլ պաշտոնի»,- ընդգծեց նա:
Հարցին, թե ՀՀԿ-ն ինչպես է վերաբերում այն փաստին, որ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը փորձում է ձևավորել պրոֆեսիոնալ կառավարություն, որտեղ մեծ մասը կուսակցական չեն, Վահրամ Բաղդասարյանը նշեց, որ նորանշանակ վարչապետը կատարում է այն գործողությունները, որոնք որդեգրել է ՀՀԿ-ն:
Դիտարկմանը, թե նա փորձում է կառավարությունը ձևավորել իր  մերձավորների և ընկերների շրջանակներից, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարն ասաց, թե դա անձնական կարծիք է: «Մեր մեջ չկա թաղային, ընկերական հարաբերություններ, այլ կան թիմային հարաբերություններ»,- նշեց Վահրամ Բաղդասարյանը՝  հավելելով, որ Հայաստանը փոքր երկիր է, և հնարավոր է, որ բոլորը մեկը մեկի հետ ունենան ընկերական հարաբերություններ:
Նա նաև նշեց, որ ՀՀԿ-ն վերջին շրջանում չի հիմնվում և չի էլ հիմնվելու  կուսակցության պատկանելության վրա, ավելի շատ հաշվի է առնելու անձի բանիմացությունն ու պրոֆեսիոնալիզմը:
Վահրամ Բաղդասարյանն անդրադառնալով երջին օրերին շրջանառվող տեղեկությանը, թե ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Բեգլարյանն իշխանություններից նեղացած է իր պաշտոնանկության համար և դրա համար չի մասնակցել նախարարությունում նոր նախարարի ներկայացման գործընթացին և առաջիկայում ՀՀԿ ԳՄ անդամ էլ չի լինի, նշեց, որ նման խնդիր չկա, իր տեղեկություններով՝ Գագիկ Բեգլարյանը Հայաստանում չի եղել:
Վահրամ Բաղդասարյանը խոսեց նաև վարչապետ Կարեն Կարապետյանի այն հայտարարությանը, թե պետք է վերջ տալ պրիմիտիվ գողություններին: «Խնդրում եմ՝ մի անձնավորեք, դա ընդհանուր այն մթնոլորտի մասին է, որ եղել են  նման  երևույթներ, իսկ դրանցից պետք է ազատվել»,- ընդգծեց նա:

Политика 14:38 26/09/2016 Армения
Ваграм Багдасарян: В соглашении о политическом сотрудничестве не указано, какие министерские портфели должны перейти к АРФ «Дашнакцутюн»
Соглашением о политическом сотрудничестве между Республиканской партией Армении и АРФ «Дашнакцутюн» предусматривается переход 3 министерских портфелей к АРФД, однако в документе не указано, каких именно. Об этом заявил сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян.
«В Соглашении нет подобных договоренностей, в документе указано лишь, что 3 наших коллег из АРФД должны быть в составе правительства. И мы эту договоренность соблюдаем. А кто и какую конкретно должность займет, узнаем после формирования правительства РА, в соответствии с указами президента республики», – отметил Ваграм Багдасарян.
Комментируя публикации в СМИ относительно того, что и.о. главы Минэкономики Армении Арцвику Минасяну будет предложена другая должность, и отвечая на вопрос, существует ли недовольство работой А.Минасяна, Ваграм Багдасарян отметил: если бы существовало недовольство, реакция была бы иной. «Новоназначенный премьер-министр Армении формирует новое правительство республики, исходя из того, кто в какой сфере принесет больше пользы. Исходя из этого подхода, возможно, что А.Минасян займет другую должность», – добавил он.
Что же касается того, что в состав правительства Карена Карапетяна вошли министры, которые являются беспартийными, Ваграм Багдасарян отметил, что РПА в последний период руководствовалась и впредь будет руководствоваться не партийной принадлежностью человека, а уровнем его профессионализма и знаний.
Коснулся руководитель фракции РПА и муссируемых слухов о том, будто бывший министр транспорта и связи Армении Гагик Бегларян обижен на власти в связи с отставкой, поэтому не присутствовал при представлении аппарату Минтранса РА новоназначенного министра. Ваграм Багдасарян отметил, что ничего подобного нет, просто Гагик Бегларян находился в это время за пределами Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян в ходе обсуждения на состоявшемся 22 сентября заседании правительства вопроса о необходимости внести изменения и установить новые стандарты в процессе закупок в сфере авиаперевозок дал поручение «устранить примитивные кражи в системе». Комментируя данное заявление премьера, глава фракции РПА сказал: «Речь о том, что были подобные явления, и необходимо пресечь их повторение».