Քաղաքական 17:47 29/09/2016 Հայաստան
Համապետական բյուջեի ընդամենը 10 տոկոսն է բաժին հասնում համայնքներին, որից 5.5 տոկոսը մարզերին է հատկացվում, իսկ մնացած մասը՝ Երևանին: Հոկտեմբերի 2-ին Գյումրիում կայանալիք ավագանու անդամի ընտրություններից առաջ «Մեդիա կենտրոնի» քննարկմանը այս տվյալները ներկայացրեց Գյումրու ավագանու անդամ, «ԳԱԼԱ» կուսակցության ցուցակով առաջադրված թեկնածու Լևոն Բարսեղյանը և նկատեց. «Բյուջեի բաշխման հարցում խտրական վերաբերմունք կա մարզերի նկատմամբ»:
Խտրական վերաբերմունքի վառ օրինակ մատնանշեց Բարսեղյանը՝ Երևանում մեկ շնչին ընկնող համայնքային բյուջեն 240 դոլար է, իսկ Գյումրում այդ գումարը 60 դոլար է:
Բարսեղյանն ընտրություններին մասնակցում է կոնկրետ ծրագրող՝ Գյումրու քաղաքապետարանում «պարապ», «կիսապարապ» աշխատողներ և տարբեր բաժիններում ուռճացված հաստիքներ չպետք է լինեն:
«Հաստիքացուցակը պետք է լինի ամենաարդյունավետը, պետք է ուսումնասիրվի, կատարվի հետազոտություն, թե ինչի կարիք պետք է ունենա համայնքը և ըստ այդմ բաշխել գումարը: Ես մասնագետների հետ ի մի եմ բերել համայնքի ծախսվող գումարի հաշվարկը և եզրակացրել ենք, որ 7 մլն դրամանոց բյուջեից 1.5 մլն-ը անարդյունավետ ծախս է», -հայտարարեց Բարսեղյանը՝ ընդգծելով, որ արդյունավետ կառավարման դեպքում այդքան գումար չէր ծախսվի:
Բարսեղյանի համոզմամբ, պետք է ճնշել պետական իշխանություններին, որպեսզի նրանք ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն մարզերին, համայնքներին:

Политика 20:50 29/09/2016 Армения
Левон Барсегян: При распределении средств госбюджета Армении к регионам проявляется дискриминационный подход
Только 10% от государственного бюджета Армении предназначается общинам республики, из которых 5.5% предоставляется областям РА, а остальные средства – Еревану. Об этом заявил сегодня председатель Клуба журналистов «Аспарез», кандидат в Совет старейшин Гюмри от партии «ГАЛА» Левон Барсегян в ходе обсуждения в ереванском «Медиа-центре», которое было организовано к предстоящими 2 октября муниципальным выборам.
«В вопросе распределения бюджета наблюдается дискриминационный подход к областям республики», – отметил Л. Барсегян и добавил, что в Ереване бюджет на душу населения составляет 240 долларов, а в Гюмри – 60 долларов.
По словам Л. Барсегяна, он принимает участие в данных муниципальных выборах с конкретной программой. «В мэрии Гюмри не должно быть бездельников и полубездельников», – пояснил он.
«Необходимо оказать давление на органы государственной власти, чтобы они уделяли больше внимания областям и общинам Армении. Также нужно предоставить налоговые, кредитные и социальные льготы общинам республики», – отметил Л. Барсегян.