Տնտեսություն 14:34 30/09/2016 Հայաստան
«Ապրիլյան պատերազմը մեզ որոշակի դասեր տվեց: Մենք տեսանք, որ հակառակորդը բարձր տեխնոլոգիական զինատեսակներ է օգտագործում: Այդ ժամանակվանից սկսած՝ շատ արդյունավետ համագործակցություն է գնում պաշտպանության նախարարության հետ, որն արդեն իր արդյունքները տվել է»,- 12-րդ ամենամյա «ԴիջիԹեք» միջազգային ցուցահանդեսի բացումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նշենք, որ ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էր ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Կ. Վարդանյանի խոսքով՝ դեռ ապրիլի վերջին հայտարարել էին, որ աշխատում են հետևյալ ուղղություններով՝ անօդաչու թռչող սարքերի հայտնաբերում, անօդաչու թռչող սարքերի խոցում, հարձակվողական կառավարվող, էժան, Հայաստանում արտադրվող զենքերի արտադրություն, գաղտնագրված կապ, զինված ուժերի կառավարում:
«Հենց այդ թեմաներով մեր առաջին արդյունքները ցուցադրեցինք նախագահին: Ըստ էության, նախագահը գոհունակություն հայտնեց,  պատրաստ է աջակցել ուղղությունը շարունակելուն»,- հավելեց Կ. Վարդանյանը:
Լրագրողների հետ զրույցում պաշտպանության նախարարի տեղակալ, Ռազմարդյունաբերական պետական կոմիտեի նախագահ Դավիթ Փախչանյանն ասաց, որ սերտ համագործակցում են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպությունների հետ, կոնկրետ խնդիրների վրա են աշխատում և ունեն բավականին լուրջ հաջողություններ:
«Նախագահի այցելության վերջում, երբ այցելեց ռազմական ուղղություն ունեցող տաղավար, որտեղ նեկայացված են մեր ստեղծած որոշակի նոր զինատեսակաների նախատիպերը, քննարկում ունեցանք ոլորտում աշխատող ընկերությունների հետ:
Կարծում եմ՝ ապրիլյան դեպքերից հետո մենք ունենք շատ լուրջ առաջընթաց: Դա գալիս է նրանից, որ մեր տեղեկատավական տեխնոլոգիաների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի ներկայացուցիչները շատ լուրջ մտահոգված լինելով՝ շատ ժամանակ ու ներուժ են դնում այդ աշխատանքի մեջ: Աշխատանքն արվում է մեզ հետ համաձայնեցված և հստակ ուղղորդված: Կարծում եմ՝ այս համագործակցությունը կբերի նրան, որ կունենք լուրջ արդյունքներ»,- ասաց Դավիթ Փախչանյանը:

Politics 15:57 30/09/2016 Armenia
“The April war taught certain lesson to us. We witnessed how the adversary used highly technological weapons. Since then an active cooperation has been launched with the Ministry of Defense which have brought positive results today,” Head of the Union of Information Technology Enterprises (UITE), Karen Vardanyan, told reporters on the first day of DigiTec technological international exhibition.
To remind, Armenian President Serzh Sargsyan attended the opening ceremony of the exhibition.
To Vardanyan’s words, they had announced in late April about the work carried out toward creating devices to detect and destroy drones, management of the armed forces through locally produced controllable devices.
“The first results in those directions were recently presented to the President of the State. The President actually gave his consent and readiness to proceed with those projects,” added Vardanyan.
Davit Pakhchanyan, Head of the State Defense Industry Committee spoke of the close cooperation with companies specialized in high technologies and the considerable result reached thus far.
“The President attended the pavilion featuring some of the prototypes of new defense products. We had discussions with the producers,” Pakhchanyan informed, adding a considerable progress is observed in the industry after the April war, since the work has been carried out in intensive coordination with the state structures.