Մշակույթ 12:51 05/10/2016
«Հայփոստ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը երեկ շրջանառության մեջ է դրել 1 նամականիշ՝ նվիրված ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, մեցցո-սոպրանո Տաթևիկ Սազանդարյանի 100-ամյակին: Տաթևիկ Սազանդարյանը եղել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի թատրոնի մեներգչուհի՝ ունենալով մեծ ներդրում ազգային օպերային արվեստի զարգացման գործում:
«Հայփոստ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունից մանրամասնում են՝ նամականիշը ունի 230 ՀՀ դրամ անվանական արժեք, տպվել է Ֆրանսիայում՝ Կարտոր տպարանում: Նամականիշի առաջին պլանում պատկերված է Տ. Սազանդարյանը՝ Ալ. Սպենդիարյանի  «Ալմաստ» օպերայի համանուն դերում: Դիզայնի հեղինակն է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի դիզայներ Դավիթ Դովլաթյանը:
Մարման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունեցել  Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան ՀՀ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքում:
Մարումն իրականացրել են ՀՀ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը, Հայաստանի երաժշտական միության նախագահ, մշակութային գործիչ, ՀՀ Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի կառավարման խորհրդի անդամ Դավիթ Ղազարյանը և «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»ՓԲԸ կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:

Общество 13:34 05/10/2016 Армения
В Армении выпущена почтовая марка, посвященная 100-летию со дня рождения оперной певицы Татевик Сазандарян
В обращение поступила новая почтовая марка, посвященная 100-летию со дня рождения Народной артистки СССР, меццо-сопрано Татевик Сазандарян. Об этом сообщает пресс-служба ЗАО «Айпост».
Номинальная стоимость марки составляет 230 драмов. На почтовой марке изображена Татевик Сазандарян в роли Алмаст из одноименной оперы, на сцене Национального академического театра оперы и балета. Дизайнер – Давид Довлатян.
Официальная церемония гашения юбилейной марки прошла в Национальном академическом театре оперы и балета. На гашении марки присутствовали художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета Константин Орбелян и управляющий директор компании «Айпост» Хуан Пабло Гечиджян.