Քաղաքական 09:09 05/10/2016 Տարածաշրջան
Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլի «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցության անդամ ընդդիմադիր պատգամավոր Գիվի Թարգամիձեի մեքենան պայթեցնելու և պատգամավորի նկատմամբ մահափորձ կատարելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «РИА Новости» գործակալությունը։
Ընդդիմադիր գործչի նկատմամբ հարձակումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 4-ին երեկոյան, երկրում խորհրդարանական ընտրություններից չորս օր առաջ։ Ավելին, նրա մեքենան պայթեցվել է Թբիլիսիի կենտրոնում։
Ինքը՝ պատգամավորը և նրա վարորդը պայթյունի ժամանակ եղել են մեքենայի մեջ, բայց ծանր վնասվածքներ չեն ստացել։ Փոխարենը երեք անցորդներ՝ տարբեր վնասվածքներով, տեղափոխվել են հիվանդանոց։ Բացի այդ, մեքենայի պայթյունի հետևանքով հարակից շուրջ տասը մեքենաներ են վնասվել։
Պատգամավոր Թարգամիձեն, ներկայացնելով կատրավածը, նկատել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել հեռակարավարման վահանակի միջոցով, որը կառավարվել է իրենց հետևող մեքենայի միջից։
Ըստ աղբյուրի, Թարգամիձեն կարծիք է հայտնել, որ պայթյունի հեղինակները կարող է բարձրաստիճան չինովնիկներ են իրավապահ մարմիններից, այսինքն՝ Վրաստանը կառավարող «Վրացական երազանք» իշխանական կուսակցությունից։
«Ներքին գործերի նախարարությունը քննություն է սկսել «դիտավորյալ սպանություն ծանրացուցիչ հանգամանքներում» հոդվածի շրջանակներում։ Մենք ամեն ինչ կանենք, որ որքան հնարավոր է շուտ բացահայտենք ճշմարտությունը։ Այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցառումներ արդեն իրականացվում են», -հայտարարել է ՆԳՆ փոխնախարար Բեսիկ Ամիրանաշվիլին։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ սա արդեն երկրորդ նույնաբնույթ դեպքն է. Կիրակի Գորիի շրջանում ընտրողների հետ պաշտպանության նախկին նախարար, պատգամավորի անկախ թեկնածու Իրակլի Օկրուաշվիլիի հանդիպման ժամանակ անհայտ անձը հրազենային կրակ էր արձակել, ինչի հետևանքով վիրավորվել էին նախկին նախարարի թիկնապահը և մեկ ակտիվիստ։ Վրաստանի ՆԳՆ աշխատակիցները կարողացել էին անմիջապես ձերբակալել կասկածյալին։
Կիրակի, հոկտեմբերի 8-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում հիմնական մրցակիցներն են իշխող «Վրացական երազանք» և ընդդիմադիր «Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունները։

Право 11:21 05/10/2016 Регион
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили назвал взрыв автомобиля депутата оппозиционной партии Единое Национальное Движение Гиви Таргамадзе в центре Тбилиси провокацией, запланированной врагами Грузии, чтобы дестабилизировать ситуацию в стране перед парламентскими выборами 8 октября. Об этом сообщает BBC.
«Уже начато расследование, и ведутся все необходимые мероприятия для задержания виновных. Это тяжелейшее преступление может быть в интересах только той силы, которая не может смириться со свободной и спокойной избирательной средой в нашей стране», – заявил Квирикашвили.
«Я хочу обратиться к тем, кто планировал и осуществлял эту провокацию - вы обязательно ответите по всей строгости закона. Ни одного преступника не сможет защитить иммунитет или гражданство другой страны», – добавил он.
В результате взрыва автомобиля, в котором находился оппозиционный депутат, пострадали 4 человека. МВД проводит расследование инцидента. Сам Таргамадзе серьезных ранений не получил. По его словам, взрыв произошел, когда он возвращался домой из офиса на машине, за рулем сидел его водитель.
Он выразил уверенность в том, что взрыв, который произошел в центре Тбилиси, был осуществлен при помощи дистанционного пульта.
«Я сразу не понял, что произошло… Но, когда уже мы вышли из машины и немного пришли в себя, увидели, что вся задняя часть машины, практически, оторвана, поэтому я уверен, что взрывное вещество было прикреплено в задней части… Как видно за нами ехала машина, в которой решили, что это надо осуществить на этом месте», – сказал журналистам Таргамадзе.
Он также обратился к правоохранительным органам, попросив не распространять какие-либо версии властей и объективно расследовать этот случай.
В Грузии 8 октября пройдут парламентские выборы. Главными соперниками на них считаются правящая партия «Грузинская мечта» и оппозиционная партия «Единое национальное движение» (ЕНД), куда входит Таргамадзе.