Քաղաքական 14:41 12/10/2016 Հայաստան
ԱԺ պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը տարածել է  ԵԽԽՎ լիագումար նիստի ելույթը, որով անդրադարձել է հայ ըմբշամարտիկ Միհրան Հարությունյանին անարդար գնահատման պատճառով ոսկե մեդալից զրկելու փաստին:
«Զեկույցը վերաբերում է մի հարցի, որն առաջին հայացքից ոչ շատ կարևոր է թվում, բայց իրականում մի ոլորտ է, որ միավորում է մարդկանց, ժողովուրդներին և հասարակությունների: Սպորտն իրոք համաշխարհային ճանաչում ունի: Եվ միանշանակ այն պետք է ազատ լինի և հեռու լինի քաղաքականությունից, անարդարությունից և անհավասարությունից, սրանց ցանկացած ձևից: Սպորտը պետք է լինի հստակ և մաքուր: Եվ հիրավի, ցանկացած մարզիկի համար ամենացանկալի բարձրագույն նպատակը Օլիմպիական խաղերին հաղթանակն է:
Այս տարին Օլիմպիական տարի էր, և այստեղ գտնվող երկրներից շատերը պատիվ ունեցան մասնակցելու և հաղթելու այդ խաղերին: Իմ երկիրն էլ ունի ոսկե մեդալ, և ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ շնորհավորել հունահռոմեական ոճում օլիմպիական չեմպիոն դարձած հայ ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանին:
Բայց ցավոք, սպորտում ևս, ինչպես մենք տեսնում ենք, շատ են նաև անարդարությունները, երբ մրցավարները դատելիս չեն հենվում խղճի և կանոնների վրա, այլ փորձում են ինչ-ինչ ծառայություններ մատուցել որոշ ազդեցիկ մարդկանց: Դրա վառ օրինակն մենք ականատես եղանք Ռիոյի խաղերի ժամանակ, երբ հունահռոմեական ոճի հայ ըմբշամարտիկ Միհրան Հարությունյանը զրկվեց ոսկե մեդալից և ստացավ արծաթ միմիայն մրցավարի կողմնակալ և անարդար գնահատման պատճառով:
Պարտադիր չէ լինել մասնագետ, որպեսզի համոզվե իմ ասածում, բավական է դիտել ներկաների զարմանքը և վերաբերմունքը, երբ հայտարարվեցին արդյունքները. բոլորը սուլում էին այսպես կոչված չեմպոնին և ծափահարում Միհրանին: Այս օրինակը միակը չէ. բռնցքամարտում մենք տեսանք նույնը՝ Նարեկ Աբգարյանը և Հովհաննես Բաչկովը ևս անարդար մրցավարների տուժողներ են:
Հարգելի գործընկերներ, ես կոչ եմ անում Խորհրդարանական Վեհաժողովին աչք չփակել այս ամենի վրա և համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկել և ազդել միջազգային տարբեր սպորտային ֆեդերացիաների, հատկապես հունահռոմեական ֆեդերացիայի վրա, միասնական պայքար մղել և վերականգնել արդարությունը: Անարդարություն ցանկացած դրսևորում մթագնում է ոչ միայն Օլիմպիական խաղերի համբավը, այլև կոտրում սպորտի բնույթը, մարզվելու, առաջ գնալու և հաղթելու հավատը և հույսը:
Ժամանակակից Օլիմպիական խաղերի հայր Պիեռ դե Կուբերտեն մի անգամ ասել է. «Օլիմպիական խաղերում կարևորը հաղթանակը չէ, այլ մասնակցությունը. Էականը կյանքում ոչ թե նվաճելն է, այլ պայքարելը»: Թույլ տվեք հավելել. եթե անարդարության հետևանքով մեռնում է հույսը, որևէ մեկը այլևս չի հավատալու սպորտին:

Политика 20:27 12/10/2016 В мире
Делегация Армении указала ПАСЕ на несправедливость в отношении борца Миграна Арутюняна на Олимпиаде в Рио
Депутат Национального Собрания Армении, член армянской делегации в Парламентской Ассамблее Совета Европы Наира Карапетян распространила текст своего выступления на пленарном заседании осенней сессии ПАСЕ, которая стартовала в Страсбурге 10 октября.
В докладе Н. Карапетян обратилась к вопросу о том, что на XXXI летних Олимпийских играх в Рио-де-Жанейр армянский борец греко-римского стиля Мигран Арутюнян по итогам финального поединка с сербским борцом Давором Штефанеком был лишен золотой медали из-за предвзятого судейства.
В докладе члена армянской делегации в ПАСЕ, в частности, говорится: «Как мы видим, к сожалению, и в спорте много несправедливости, при которой судьи, выполняя свою работу, не полагаются на совесть и соответствующие правила, а пытаются оказать те или иные услуги определенным влиятельным людям. Этому мы стали свидетелями в ходе Олимпийских игр в Рио, когда армянский борец греко-римского стиля Мигран Арутюнян лишился золотой медали и получил “серебро” исключительно из-за предвзятой и несправедливой оценки судьи.
Не обязательно быть специалистом, чтобы убедиться в сказанном мною. Достаточно увидеть удивление и поведение присутствующих после объявления результатов поединка: все освистывали так называемого чемпиона и аплодировали Миграну Арутюняну. И это не единственный случай: в боксе мы увидели то же самое. Спортсмены Нарек Абгарян и Ованнес Бачков также стали жертвами несправедливого судейства».
В докладе депутат НС Армении Н. Карапетян призвала ПАСЕ не закрывать глаза на все произошедшее, принять соответствующие меры и повлиять на спортивные международные федерации, в особенности на Федерацию по греко-римской борьбе,  с целью проведения объединенной борьбы и восстановления справедливости.
«Любое проявление несправедливости омрачает не только славу Олимпийских игр, но и рушит характер спорта, надежду и веру в победу», – говорится в докладе члена армянской делегации в Парламентской ассамблее Совета Европы.