Հասարակություն 10:51 14/10/2016 Հայաստան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ այսօր ցավակցական ուղերձ է հղել և մի շարք հանձնարարականներ տվել ՀՀ պատկան մարմիններին: Նախագահի ցավակցական ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
Խոր ցավով տեղեկացա անցած գիշեր Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարի մասին, որի հետևանքով ունենք մարդկային կորուստներ և վիրավորներ: Այս ծանր պահին ցավակցություն ու զորակցություն եմ հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, հարազատներին և մերձավորներին: Բոլոր վիրավորներին մաղթում եմ շուտափույթ ապաքինում»:
ՀՀ նախագահաի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, դեպքից կարճ ժամանակ անց պատկան մարմինների կողմից ՀՀ Նախագահին զեկուցվել է, որ այսօր վաղ առավոտյան 04.30-ին Բեսլան-Վլադիկավկազ շրջանցային մայրուղու վրա տեղի է ունեցել խոշոր ավտովթար։ Բախվել են Մոսկվա-Երևան երթուղու ավտոբուսն ու ավտոտարը։ Նախնական տվյալներով ավտովթարի հետևանքով զոհվել է 5, վիրավորվել՝ 27 մարդ։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանը և ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությանը՝ հրատապ միջոցներ ձեռնարկել տուժածներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու, ինչպես նաև ամբողջ ծավալով բժշկական օգնություն կազմակերպելու նպատակով: Միաժամանակ հանձնարարվել է միջոցներ ձեռնարկել զոհվածների և տուժածների ընտանիքիներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու համար: ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնարարվել է կարճ ժամկետներում, ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ համագործակցելով, բացահայտել վթարին առնչվող հանգամանքները և պատճառները, ներկայացնել համապարփակ տեղեկատվություն:
Նախագահին զեկուցվել է նաև, որ Ռոստովում և Ռուսաստանի հարավում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության ներկայացուցիչն արդեն գտնվում է դեպքի վայրում և Ռուսաստանի համապատասխան մարմինների հետ համագործակցությամբ զբաղվում է առաջին օգնության ցուցաբերման հարցերով:

Society 11:40 14/10/2016 Armenia
President sent a letter of condolences on the accident with the bus travelling from Moscow to Yerevan
President Serzh Sargsyan sent today a letter of condolences on the accident with the bus travelling from Moscow to Yerevan and issued a number of instructions for the RA state bodies. The President’s letter of condolences reads:
I learned with great sorrow the news on the night accident with the bus travelling from Moscow to Yerevan which resulted in the loss of human lives and casualties. At this grave moment, I express my condolences and support to the families of the victims, their relatives and friends. I wish a speedy recovery to all injured.”
A short time after the accident, the relevant bodies reported to the President that early this morning, at 4.30am a major accident took place at the Beslan-Vladikavkaz highway. A bus travelling on the Moscow-Yerevan route and a truck collided. According to the preliminary data, five were killed and 27 injured. President Serzh Sargsyan instructed the Government of Armenia and RA Embassy in Russia to undertake urgent measures to provided necessary assistance to the victims and organize full-scale medical aid. He also instructed to provide necessary assistance to the families of those killed and injured. Relevant bodies in Armenia were instructed in a short period of time together with the law enforcement bodies of the Russian Federation to find out the causes of the accident and its circumstances and provide a comprehensive report.
The President was also informed that representatives of the RA Consulates in Rostov and South Russia have already arrived at the site of the accident and in cooperation with the relevant bodies of the Russia are engaged in providing first aid to the injured.”