Քաղաքական 11:00 15/10/2016 Արցախ
Իրանի հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի շիաներին,-հաղորդում է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալությունը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Արդաբիլ նահանգում ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի ներկայացուցիչ այաթոլլահ Սեյյեդ Հասան Ամելին ուրբաթօրյա աղոթքի ժամանակ, անդրադառնալով Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Աշուրայի սգո ծիսակարգի անցկացման առնչությամբ իրականացրած սահմանափակումներին, մասնավորապես ասել է. «Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Ադրբեջանի շիաներին, որոնք հատուկ սահմանափակումների պայմաններում գերազանց մասնակցություն ունեցան Աշուրայի սգո արարողություններին»:
Շարունակելով խոսքը՝ իրանցի բարձրաստիճան հոգևորականը հավելել է. «Եթե հարկ լինի բնութագրել ադրբեջանցիների ինքնությունը, ապա այն կլինի «աշուրայական» և «հոսեյնական», ադրբեջանցին առաջին հերթին «հոսեյնական» է, նոր ադրբեջանցի:
Իրանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ Աշուրայի սգո ծիսակարգի անցկացման օրերին Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի կողմից իրականացրած հատուկ գործողության արդյունքում դադարեցվել է կրոնական աքսեսուարներ վաճառող մի շարք խանութների գործունեությունը, ձերբակալվել է 5 անձ, որոնցից մեկը՝ Գյանջայում գործունեություն ծավալող կրոնական գործիչ Ազադ Ալիևն է:

Политика 16:20 15/10/2016 Регион
Представитель духовного лидера Ирана: Вопреки запретам властей шииты Азербайджана смогли отметить День Ашура
Представитель духовного лидера Ирана в провинции Ардебиль аятолла Сеид Хасан Амели выразил благодарность шиитам Азербайджана. Об этом сообщает иранское информационное агентство ИСНА.
Обратившись к введенным властями Азербайджана ограничениям относительно   проведения религиозных ритуалов в связи с Днем Ашура (День поминовения пророков посланников Аллаха, отмечаемый 11 октября. – Прим. ред.) аятолла Амели во время пятничной молитвы, в частности, сказал: «Прежде всего, хочу поблагодарить шиитов Азербайджана, которые в условиях специальных ограничений обеспечили отличное участие в траурных церемониях Дня Ашура».
При этом представитель духовного лидера Ирана в провинции Ардебиль подчеркнул: «Если возникнет необходимость характеризовать идентичность азербайджанцев, то ее нужно называть “ашурской” и “хосейнской”, азербайджанец в первую очередь является “хосейнским”, а потом только азербайджанцем».
Как ранее передавали иранские СМИ, в дни проведения траурных ритуалов в связи с Днем Ашура в ходе предпринятых силами безопасности Азербайджана специальных мер была приостановлена работа ряда магазинов, в которых продавались религиозные аксессуары. Также были арестованы 5 человек, один из которых – Азад Алиев – является религиозным деятелем в городе Гянджа.