14:20 18/10/2016 Հայաստան
«Որևէ օրենսգիրք պետք չէ երկրում ազատ, արդար ընտրություն անցկացնելու  համար, եթե երկրում, իսկապես կա քաղաքական համաձայնություն անցկացնել ազատ, արդար ընտրություններ»,- Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծի քննարկման ժամանակ ասաց ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Նաիրա Զոհրաբյանը:
Ըստ նրա, չպետք է հանրությանը ներկայացնել, որ, ընդունելով ընդդիմության բոլոր առաջարկները, փակում են ընտրակեղծարարության բոլոր հնարավոր սողանցքները:
«Իհարկե, լավ է ընտրացուցակների հրապարակումը: Բայց պետք չէ անընդհատ հղում անել Վենետիկի հանձնաժողովին, որ մենք դրան գնացինք Վենետիկի հանձնաժողովի կարծր դիմադրությունը հաղթահարելու համար: Այդ Վենետիկի հանձնաժողովին մենք էլ ենք հանդիպում: Իհարկե, իրենք ունեին որոշակի վերապահում, բայց հաստատ չէին կախվի, եթե 2007, 2003 և մյուս ընտրությունների ժամանակ ևս գնայինք ընտրացուցակների հրապարակման ճանապարհով: Վստահեցնում եմ՝ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոն ինքնասպան չէր լինի: Մի ներկայացրեք  ընտրացուցակների հրապարակումը որպես միջազգային հանրության կոշտ դիմադրությունը հաղթահարելու հերոսական ճիգ»,- նշեց իր ելույթում Ն. Զոհրաբյանը:
Նա ասաց, որ ԲՀԿ-ն նախագծի առաջինից երկրորդ ընթերցում ներկայացնելու են երկու առաջարկ՝ ապաքրեականացնել սուտ հայտարարության համար դրույթը, երկրորդը բունասային համակարգի վերաբերյալ է, որը, պատգամավորի գնահատմամբ, բացարձակ անարդար է:

Право 17:49 18/10/2016 Армения
Н. Зограбян: Публикация списков избирателей в Армении не заставила бы главу Венецианской комиссии Джанни Букиккио покончить с собой
Принятие предложений оппозиции относительно проекта нового Избирательного кодекса Армении не устраняет все возможные лазейки для фальсификации избирательного процесса. Об этом заявила сегодня в ходе обсуждения на внеочередном заседании Национального Собрания РА законопроекта о внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс лидер оппозиционной партии «Процветающая Армения» (ППА), руководительница одноименной парламентской фракции Наира Зограбян.
«Для проведения свободных, справедливых выборов не нужны никакие кодексы, если  в стране действительно существует политическое соглашение относительно проведения подобных выборов. Не нужно представлять общественности так, будто путем принятия предложений оппозиции устраняются все возможные лазейки для фальсификации избирательного процесса», – сказала Н. Зограбян.
При этом парламентарий подчеркнула: «Безусловно, хорошо, что достигнута договоренность о публикации подписанных избирательных списков после голосования на выборах, однако не нужно постоянно обращаться к Венецианской комиссии и говорить, что мы пошли на это, преодолев жесткое сопротивление данной Комиссии. Конечно, в Венецианской комиссии были сделаны определенные оговорки, однако они бы не повесились, если бы в 2007-м, 2003-м годах и в ходе других выборов мы бы пошли путем публикации списков избирателей. Заверяю, председатель Венецианской комиссии Джанни Букиккио не покончил бы с собой в таком случае. Не нужно представлять, что для публикации подписанных избирательных списков вы прикладываете героические усилия, чтобы преодолеть жесткое сопротивление мирового сообщества».