Քաղաքական 18:49 19/10/2016 Աշխարհում
ԽՍՀՄ նախկին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը և նրա ամերիկացի գործընկեր Ջորջ Բուշ-կրտսերը պայմանավորվել են օգնել կարգավորելու Մոսկվայի և  Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունները: Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում են «Գորբաչով-հիմնադրամ»-ի մամուլի ծառայությունից:
«Մեր փորձը՝ սառը պատերազմի, սպառազինությունների մրցավազքի դադարեցում: Այդ տարիներին մեր երկրները՝ ԽՍՀՄ-ն և ԱՄՆ-ն, անցել էին դժվար փորձությունների միջով և Եվրոպայում, և Մերձավոր Արևելքում և դրանց միջից դուրս էին եկել արժանավայել»,- ասել է Գորբաչովը Բուշի և նախկին պետքարտուղար Ջո Բայդենի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Խորհրդային միության նախկին առաջնորդը կարծում է, որ երկու երկրի այժմյան ղեկավարությունները պետք է այդ փորձից օրինակ վերցնեն, որպեսզի հասնեն կոմպրոմիսի:
«Եթե դուրս գանք այսօրվա փակուղուց, դա կլինի ընդհանուր հաղթանակ»,- հավելել է նա:
Հոկտեմբերի 10-ին Միխայիլ Գորբաչովը հայտարարել էր, որ ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի հարաբերություններում տեղի է ունեցել փոխադարձ վստահության կոլապս:  Նա կարծում է, որ այն կարելի է հաղթահարել միջազգային օրակարգի կարևոր հարցերի շուրջ երկխոսությունը վերսկսելով:

Политика 19:22 19/10/2016 В мире
Бывший президент СССР Михаил Горбачев и его американский коллега Джордж Буш-старший договорились помочь наладить отношения между Москвой и Вашингтоном. Об этом сообщает «Лента.ру» со ссылкой на пресс-службу «Горбачев-фонда».
«Наш опыт – прекращение холодной войны, гонки вооружений. В те годы наши страны – СССР и США – прошли через трудные испытания и в Европе, и на Ближнем Востоке и вышли из них достойно», – сказал М. Горбачев в телефонном разговоре с Бушем и бывшим госсекретарем США Джеймсом Бейкером.
Михаил Горбачев считает, что нынешнее руководство двух стран должно брать за пример этот опыт, чтобы достичь компромисса. «Если выйдем из нынешнего тупика – это будет общей победой», – добавил он.
Как указывает«Лента.ру», 10 октября первый президент СССР заявил, что в отношениях России и США произошел коллапс взаимного доверия. М. Горбачев считает, что его можно преодолеть, возобновив диалог по ключевым вопросам международной повестки дня, а прежде всего – по ядерной проблематике.
Накануне 25-й годовщины путча ГКЧП политик отметил, что Соединенные Штаты развозят по миру свою демократию, как кофе в пакетиках. По его мнению, даже американскому лидеру Бараку Обаме не удалось изменить этот политический курс – «курс на навязывание односторонних решений».